Regaib (Regaip) Kandili orucu ne zaman tutulur? 2019

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 6 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  KANDİL GECELERİNİN ORUÇLARI NE ZAMAN TUTULUR, ÖNCE Mİ SONRA MI?

  Kandil gecelerinin oruçları ne zaman tutulur, mübarek günlerde oruçları geceden önceki gün mü sonraki gün mü tutmak uygun olur?

  Kandil gecelerinin oruçları hangi gün tutulur? Kandil gecelerinin oruçları ile ilgili merak edilen soruların cevapları:

  İslam’da Gün Ne Zaman Başlar ve Biter?

  İslam’da gün Akşam namazı ile başlar ve bir sonraki günün akşam namazına kadar devam eder. Yani İslam’da gün, gece ile başlar ve gündüz ile devam eder. Gece gündüzden önce gelir.

  Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır.

  Cuma günü de perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

  Kandil Gecelerinin Oruçları Ne Zaman Tutulur, Geceden Önceki Gün mü Sonraki gün mü?

  Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en güzelidir. Falat tek gün oruç tutulacaksa geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.

  Örneğin Miraç Kandili salıyı çarşambaya bağlayan gece ise, salı günü ve çarşamba günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı çarşamba günü tutmaktır.

  Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre, cuma günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir. Kaynak: Kandil gecelerinin oruçları ne zaman tutulur? Regaip kandili orucu ne zaman tutulur?

  Regaip Kandili’nde veya Kandil Cuma Gününe Geliyorsa Oruç Hangi Gün Tutulur?

  Regaib Kandili Recep ayının ilk cuma gecesi olduğu için cuma günü oruç tutulabilir. Perşembe ve cuma günü olmak üzere 2 günü de oruçlu geçirebilir. Bu diğer cuma gününe denk gelen kandiller için de geçerlidir.

  Regaib (Regaip) Kandili orucu ne zaman tutulur.