Recep Ayının Fazileti ve Amelleri

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İdrak edeceğimiz mübarek Receb ayı, kameri ayların yedincisidir. “Eşhür-i hurum”dan olan bu ay, Şehrullah yani Allahü Teala’nın ayıdır. Bu aya oruçlu girmeli ve bu ayda çok iltica etmelidir.

  Receb ayının 1’inci günü oruç tutanlara 3 senelik, 2’nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3’üncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nafile oruç sevabı verilir. Bu, hadis-i şerif ile sabittir. Üç günden sonra her gününe birer ay oruç sevabı verilir.

  Bu ay Cenab-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için yalnız Zat-ı İlahi’yi bildiren İhlas Suresi’ni çok okumak lazımdır. Bilhassa bu aya hürmet olarak, ayrıca günde 11 defa İhlas-ı Şerif okumalı, tevhid, istiğfar ve salevat-ı şerifeyi ihmal etmemelidir.

  Bu ayda 2 kandil vardır:

  1. İlk cuma gecesi “Regaib Kandili”,

  2. Yirmi yedinci gecesi “Mi’rac Kandili”dir.

  Bu ayın birinci gecesi bir tesbih namazı veya Receb-i Şerif’in ilk onu zarfında bir defaya mahsus olmak üzere kılınan on rek’at namaz da kılınabilir. Önümüzdeki günlerde bu namazların kılınış şekli anlatılacaktır.

  Receb ayında her gün, -başında ve sonunda 7’şer Fatiha ile- 100 İhlas-ı Şerif okumak da çok sevaptır.

  Bu ayda, mümkün olduğu kadar Hatm-i enbiya yapılmalı ve oruç tutulmalıdır. Bu orucu 13, 14 ve 15’inci günlerinde tutanlar, Eyyam-ı Bıyz’da oruç tutma sünnetini de yerine getirdiklerinden, nice hastalıklardan şifa bulurlar. (Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)