Recep ayında kılınacak namaz

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Recep’in; Bir’i ile onu arasında, on Bir’i ile yirmisi ’si arasında ve yirmi Bir’i ile otuzu arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rekat Hacet namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak dualarda fark vardır.

  Kılınışı: Hacet namazına şöyle niyete başlanır: “Ya Rabbi, beni, teşrifleriyle dünyayı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerif hürmetine, feyz-i ilahine, afv-ı ilahine, rıza-i ilahine nail eyle. abid, zahid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyle. Rıza-i şerifin için, Allahü Ekber.”
  Her rek’atte bir Fatiha suresi , üç Kul ya eyyühe’l-kafirûn, üç İhlas-ı şerif okuyup, iki rek’atte bir selam verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.

  İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, on bir kere “La ilahe illallahü vahdehû la şerike leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyi ve yümit. Ve hüve hayyün la yemûtü biyedihi’l-hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir” okunup dua edilir.

  İkinci on gün içinde, yani Recep’in on Bir’i ile yirmi ’si arasında kılınan on rekattan sonra, on bir kere “İlahen vahıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen daimen ebeda” okunup dua edilir.

  Üçüncü on gün içinde, yani Recep’in yirmi Bir’i ile otuzu arasında kılınan on rekattan sonra da on bir kere “Allahümme la mania lima a’tayte, vela mu’tiye lima mena’te, vela raadde lima kadayte, vela mübeddile lima hakemte, vela yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerimi’l-vehhab. Ya vehhabü ya vehhabü ya vehhab” okuyup dua edilir.  Buhari’nin şarihlerinden İbn Receb el-Hanbelî, “Recep ayında hususi namazlardan bahseden rivayetlerden hiç biri doğru/sahih değildir” demiştir. (İbn Receb, Letaifu’l-Maarif, s.140)

  Bu sebeple, bu ve benzeri bilgileri birer tavsiye olarak görmek gerekmektedir. Öncelikle farz, vacip, sünnet ve nafile namazları kılmak, eğer kazaya kalan namazlar varsa onları mutlaka kaza etmek gerekir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019