Recep ayı ile ilgili hadisler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Eylül tarafından 2 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Recep ayı ile ilgili hadisi şerif


  Receb'in ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi değerlidir. Bu 2 değerlidir gece bir araya gelince, daha değerli oluyor.


  "Receb-i Şerifin bir gün başında birgün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb'in hepsini tutmuş gibi sevap verilir". (Miftah-ül-cenne)

  Recep ayı Allah'u teala'nın ayı, Şaban benim ayım Ramazan da ümmetimin ayıdır. (Aclüni, Keşfu'l-Hafa, 1/423)

  "Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer." (Deylemi)

  "Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir." (Miftah-ül-cenne)

  "Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder." (Gunye)

  "Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutana, oruç tutulan günler dile gelip (Ya Rabbi onu mağfiret et) derler." (Ebu Muhammed)

  "Receb büyük bir aydır. Allahü teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti." (Taberani)