Recep Allah'ın Ayıdır Ne Demektir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Recep Allah'ın Ayıdır


  Receb Yüce Allah(c.c) ayıdır. Çünkü Receb, Cenab-ı Allah’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda Cenab-ı Allah peygamberlerin dualarını kabul etmiştir.
  Allah’ın bazı günleri ve ayları diğerlerine üstün ve mübarek kılması O’nun (cc) “dilediğini seçer” olmasındandır. (Zadü’l meâd)

  “Rabbin dilediğini yaratır ve seçer” (Kasas, 68)

  “Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram (hürmetli) olan aylardır.” (Tevbe, 36)

  Allah’u Teâla'nın seçtiği 4 aydan birisi de 3 aylardan biri olan Recep ayıdır. Nebiyy-i Ekrem (s.a.v.) buyuruyorlar: "Receb, Allâh’ın (cc), Şaban benim ve Ramazan ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

  Peygamber Efendimiz’e (asm) :

  “Ya Resûlallah! Receb Allah’ın ayıdır ne demektir?” diye sorulduğunda şöyle cevap buyurmuşlardır:
  _ Receb Allahu Teala’nın ayıdır. Çünkü Receb, Cenab-ıHakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda çarpışmaya izîn yoktur. Bu ayda Yüce Allah peygamberlerin dualarını kabul etmiştir. Gene bu ayda Cenab-ı Hakk evliyasını düşmanların elinden kurtarmıştır. Bir kişi Receb ayında oruç tutsa YüceAllah ona 3 türlü mağfiret eder:
  Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar, ondan sonra ki hayatında onu korur ve o kişi mahşer yerinde susuzluktan emin olur. (Gunye)

  Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri: “Her hasenenin (iyiliğin) sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerifte yüzden fazladır. Şaban-ı Muazzamda üç yüzden ziyadedir. Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve Leyle-îKadir'de (kadir gecesinde) otuz bine çıkar." (Şuâlar, 521) buyurmuşlardır.