Recep Allah'ın Ayı Şaban Benim ayım

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 29 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Recep allah'ın ayı şaban benim ayım ramazan ümmetimin ayıdır?

PeygamberEfendimiz (s.a.v) üç aylar ile ilgili şöyle buyurmuştur; "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da Ümmetimin ayıdır."

Recep ayında üç gün oruç tutsa, ona bir aylık oruç (sevabı)verilir. Kimki Recep ayında yedi gün oruç tutarsa, Allah o kişi için Cehennemden yedi kapı kapatır. Her kim Recep ayında sekiz gün oruç tutarsa, Allah o kişi için Cennetten sekiz kapı açar. Ve her kim Recep ayının yarısını oruçlu geçirirse, Allah onu çok kolay şekilde hesaba çeker.”

Recep ayı Allah'ın ayı olması nedeniyle bu ayda Yüce Allah'a duave şükretmeliyiz. Yüce Allah'a bu ayda çok anılması istenmiştir. Bu ay sebebiyle bol bol tevhid kelimesi ve esma-i Hüsna zikredip çok şükür ve tefekkürlerle Elimide geldikçe oruç tutup. Kaza namazı olan kaza namazı, kaza namazı olmayan nafile namazlar kılıp. Bol dua etmeliyiz.

"Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin, oruçluyken arz edilmesini isterim." [Nesai]
    Şaban ayında da Peygamber Efedimiz ayı olduğundan Bunu iyi değerlendirmek gerekir. Peygamber Efedimize çok salat ü selam getirilir. Efendimizin sünnetlerini ve hayatını okumalıyız. Recep ayında olduğu gibi bu ayda oruç tutup. Namazlarımızı kılmalı ve hertürlü ibadetlerle geçirmeliyiz.

"Size Ramazan ayi geldi. O mubarek bir aydir. Allah size Ramazan ayi orucunu farz kildi. O ayda gok (rahmet) kapilari acilir, Cehennem kapilari kapanir ve azili seytanlar baglanir. O ayda bir gece vardir ki bin aydan daha hayirlidir. Kim o gecenin hayrindan mahrum kalmissa, o kimse hakikaten (butun hayirlardan) mahrum kalmistir."(Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)