Ramazan Ve Oruçla İlgili Kısa Ayetler

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Eylül tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Oruç günlerinin gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için, siz de onlar için birer libbassınız. Allah nefislerinize karşı zayıf göstermekte olduğunuzu bildi de, tevbenizi kabul etti, sizi bağışladı. Artık bundan sonra geceleri onlara yaklaşın ve Allah'dan hakkınızda yazdığını isteyin.Bütün gece fecr i sadık olarak ak iplik, kara iplikten seçilinceye kadar yeyin, için!.. Sonra geceye kadar orucunuzu tamamlayın.(Bakara, 2/187)

  Farz kılınan oruç sayılı günlerdir. Sizden kim, o günlerde hasta veya seferde ise, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutar. İhtiyarlığından veya tedâvisi mümkün olmayan bir hastalıktan dolayı oruç tutmaya gücü yetmeyenlere, (her güne karşılık bir yoksulu sabah-akşam doyuracak bir fidye vermesi gereklidir. Kim de gönülden gelerek daha fazla bir ihsanda bulunursa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber zor da olsa, işin önemini bilirseniz, oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır. (Bakara – 184)

  Ey iman edenler!.. Sizden evvelki ümmetlere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız. (Bakara, 2/183)

  O mü'minler tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeye çalışanlar ve Allah'ın sınırlarını koyduğu hükümleri koruyanlardır. İşte, böyle mü'minlere cenneti müjdele! (Tevbe – 112)

  O tövbekar olanlar, o ibadet edenler, o hamt edenler, o oruçlular, o rükua varanlar, o secdeye kapananlar, iyiliği emredip, kötülükten vazgeçirenler, Allah'ın hududunu koruyanlardır. Müjde ver o müminlere. (Tevbe:112)