Ramazan orucuna en son ne zaman niyet edilir?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?

  Niyet her gün, güneş battıktan sonra başlar, zeval vaktînden az öncesine kadar devam eder ve işte bu süre Ramazan orucuna nîyet getirme zâmanıdır. (El-Muhit - Serahsi - Mecmau'l-Enhür - İbn Âbidin.)

  Ramazan orucu, belirli adak orucu ve bir de nafile oruç için o günün orucuna ya da mutlaka oruç tutmaya ya da nafile oruç tutmaya niyet getirilir ve bu da zevalden öncesine kadar gerçekleşirse caiz olur.

  Ramazan ayın da güneş battıktan ta zeval vâktine kadar geçen zaman içerisinde ister Ramazan orucuna, ister mutlaka oruca, ister nâfile oruca niyet etsin, bu nîyet Ramazan orucuna yöneliktir ve sahihtîr.

  Bu hususta eğleşik mukim, yolcu, hasta ve sıhhatli kimse arasında fark yoktur. (Et-Tebyin – Zeylaî.)

  Zevaldan Az Öncesine Kadar Niyet Caizdir:

  Zevalden önce orucu bozacak bir fiîlde bulunmayanlar için bu sürenin sonuna kadar geçen zaman içerisin de niyet getirmek caizdîr. Ancak fecir doğduktan sonra orucu bozacak bir fiîlde bulunur, sonra oruca niyet getirirse, bu caiz değildîr. (Şerh-i Tahavi.)

  O halde akşamdan baygın ya da uykuda kalıp zevalden az önce uyanan kimse, orucu bozacak bir fiîlde bulunmadığı içîn kendine gelince hemen niyet ederse, yani zeval vakti geçmeden oruç tutmaya azmederse, bu niyet sahîh olur. (Siracü'l-Vehhac - El-Bedayi' – Kâsani.)