Ramazan-ı Şerif Ahiret İçin Fırsattır

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Beyza

    Beyza Moderatör

    Dünya ahiretin tarlasıdır. Bu hayatta ne ekersek ileride onu biçeceğiz ve göreceğiz. Bu tarlanın en bereketli ve verimli olduğu ay Ramazan-ı şerifte yapılan ibadetler, tutulan oruçlardır. Dünya hayatı aynı zaman da mümin için ahiret hayatını kazanmak ve ebedi saadeti elde etmek için bir ticaret yeridir. Bu ticaretin en bereketli zamanı tekrar Ramazan ayı vede bu ayda tutulan oruç ve yapılan ibadetlerdir. Zira bu ayda işlenen sevaplar Allah’ın rahmet ve keremiyle bin katıyla sevapla mükafatlandırılır. Normal zamanlarda her bir sevaba on haseneyle mükafat verilirken bu ayda her bir sevap bin katı ile karşılığı verilir.

    Bu bakımdan Ramazan-ı şerif ayı, bu ayda işlenen sevaplar, yapılan ibadetler ve tutulan oruçlar ahiret ticareti için, çok karlı bir pazar; uhrevi hasılat için bol bereketli bir zemindir. Bu ayda bu geçici dünyada kısa bir hayat içerisinde baki bir ömür ve ebedi bir hayat kanmaya en büyük vesiledir.

    (Pekâlâ, Ramazan-ı Şerif, bu geçici dünyada, fâni ömür içerisinde ve kısa hayatta, baki bir ömür uzun bir hayat-ı bakiyeyi tazammun eder ve kazandırır. Evet, birtek Ramazan, 80 yıl bir ömür semeratını kazandırabilir. Leyle-i Kadir'se, nass-ı Kur'an'la, bin aydan daha hayırlı olduğu, bu sırra bir hüccet-i katıadır.) [Mektubat-391]