Ramazan bayramında neler yapılır

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Ramazan bayramında neler yapılır
  Bayramda erken kalkmak gusletmek misvak kullanmak ve güzel koku sürünmek yeni, temiz elbise giymek sevindiğini belli etmek fıtr yani Ramazan bayramında bayram namazından önce tatlı yemek hurma yemek hurmayı 1 3 5 gibi tek adet yemek teke riayet etmek sünnettir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ tektir teke riayet edeni sever.) [Buhari]
  Bayramda yüzük takmak karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek fakirlere çok sadaka vermek İslamiyete doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek dargınları barıştırmak akrabayı din kardeşlerini ziyaret etmek onlara hediye götürmek sünnettir.

  Bayramda sonuna kadar kapılarını ardına kadar açık tutarak; gelen çocuklara şeker vermek dostlarıyla hasbihal etmek akrabalarını ziyaret etmek ayrıcalığını yaşayabilenler “şanslı” insanlardır. Bayramın sayısız faydasını da şüphesiz “sadece onlar” görmekteler.

  Bayram esnasında yapılması gerekenler de yazılır-çizilir her camide anlatılır. Küskünlerin barışması garip-gurebanın kollanması akraba-arkadaş-dostların ziyaret edilmesi ölmüşler için dua okunması…
  Görüldüğü gibi bozulmuş toplumsal dengelerin düzeltilmesi arızaların giderilmesi için ne gerekiyorsa istenmiş. Yoğun günlük koşuşturmalar içerisinde 1 yılda unutulmuş ihmal edilmiş insani vazifelerin bir daha hatırlanması temin edilmiş.