Ramazan Bayramı Öncesi Yapılan Hazırlıklar

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ramazan Bayramı bütün Müslümanlar tarafından büyük bir sevinç ve heyecanla kutlar. Çünkü bunlar bize Allah’u Azze ve celle’nin birer hediyesidir.

  Ramazan ve de kurban bayramları öncesinde hazırlıklar genellikle aynıdır. Her iki bayramdan önce hepimiz maddi gücümüzün yettiği ölçüde hazırlıklar yaparız ve bayram yaklaştığında ise evlerde temizliğe başlanır. Temizlik yapıldıktan sonra Ramazan Bayramı için alışverişe çıkılır. Öncelik çocuklarındır ve bayram alışverişlerinde özellikle Ramazan Bayramın'da tüm çocuklara bayramlık almak gelenektendir çocukların en mutlu oldukları anlardan biridir. Bayram alışverişlerinde istediklerinin alınması çocuklara dünyaları verseniz Bayram için alacağınız bir pantolondan yada bir ayakkabıdan daha değerli olamaz inanın.

  Alışveriş sonrasında evde yapılan hazırlıklar devam edilir. Ramazan Bayramına özel yapılan yemekler hazırlanan tatlılar, börekler yöresel yemekler son bir iki gün yemek hazırlıkları yapılarak geçer.
  Ramazan ayının son günü yani arefe günü neredeyse bütün hazırlıklar bitmiştir sıra kabir ziyaretlerine gelir. Sabah erkenden mezarlık ziyaretleri yapılır ölmüşlerin ruhlarına Kur'an-ı kerim okunur ve arefe gününde Bayram hazırlıklarının sonuna gelinmiştir hazırlanan yemekler pişirilir. İkram edilecek her şey hazırlanır böylece bir bayram hazırlılığının sonuna gelinmiş olunur.