İslam Ramazan ayında tövbe etmek için son bir fırsattır

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 8 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Ramazan ayında tövbe etmek için son bir fırsattır

  7193-e44f3ed74aed5974ceb97fd97dc43b4c.

  Ramazan ayında tövbe etmek için son bir fırsattır
  Ramazan, sözlük anlamı yanmak demektir. Bu aya “Ramazan” denmesinin bir nedeni de; bu ayda günahların yanıp yok olmasıdır. Ramazan ayında oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları bağışlanır. Ramazan şerif ayını kıymetli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutmaktır. Cenab-ı Allah Kur'an'da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurmuştur,


  - Peygamberimiz ( s.a.v)hadis-i şerifte; "Bir kimse, ramazan ayında oruç tutmayı farz bilir, vazife bilir ve orucun sevabını, Cenab-ı Allah beklerse, geçmiş günahları affolur"buyurmuştur. ( Buhari )


  - Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Allah ( c.c.) emri olduğuna inanmalı ve sevabını da Ondan beklemelidir.
  Özürsüz oruç tutmamak büyük günahlara girer.

  - Peygamberimiz şöyle buyuruyor, "Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz" buyurmuştur. ( Tirmizi)

  - Eğer orucu kazaya bırakmaya mubah kılan dini bir gerekçesi varsa, o zaman ramazan orucunu kazaya bırakmak günah sayılmaz.

  - Diğer bir hadiste şöyle buyuruyor Efendimiz; " Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allah ( c.c) size ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin ( Kadir gecesinin ) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır." ( Nesai)