Ramazan ayında neler yapılır

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ramazan ayında yapılan ibadetler

  Ramazan ayı Müslüman için tam bir hasat mevsimidir.
  Ramazan ayı boyunca oruç tutmak her Müslümana farzdır.
  Ramazanda İftarı: Yüce Allah’ın bize ikram ettiklerinden bizde akraba ve komşularımıza iftar yemeği yedirmeliyiz. İftar sofralarımız misafirsiz olmayacak.
  Ramazan teravih namazı: kılmak. Kur’an’ı Kerim bu ayda ve kadir gecesinde indirilmeye başlamıştır.Bu ayda bol bol Kur'an-ı Kerim okumak.
  Sahur yapmak: Peygamber Efendimiz’in sav yaptığı ve bizlere de özellikle tavsiye ettiği çok bereketli, faydalı ve hikmetli bir sünnetidir.
  Kadir Gecesi: bu ayda aramak. Kur’an’da müjdelendiğine göre bin aydan daha hayırlı. Ramazanın içinde olduğu kesin, hangi gecede olduğu belli olmayan Kadir gecesini aramak gerekir.
  Tövbe etmek: Sürekli yapmamız gereken ve bu ayda daha fazla önemli bir amel. Bu ayda kendimizi günahlardan arınmanın tam zamanı.
  Teheccüd namazı kılmak: Ramazan ayında sahur vaktinde Allah rızası için en az iki rekat teheccüd namazı kılmaya gayret etmeliyiz. Kur’an’ı Kerimde Yüce Rabbimizin emri olan teheccüd namazı kadrini bilemediğimiz, bize sunulan çok kıymetli ibadetlerdendir.
  Fıtır Sadakası yani fitre vermek : Ramazan ayında, bayramdan önce her Müslüman kardeşimizin çok dikkat ettiği, fakirlerin hakkı olan, onları bayrama hazırlayan bu sadaka ne de güzeldir.
  Bayram gecei: Kıymetini bilemediğimiz bir başka zaman dilimidir bayram geceleri. Peygamberimizin (s.a.v) mübarek sözleriyle bu geceler hakkında bizleri uyarmış ve değerlendirmemizi tavsiye etmiştir.