Ramazan ayı ve önemi

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ramazan ayı ve önemi
  Ramazan ayını önemli kılan nedir?

  Ramazan ayı oruç ayıdır. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de Ramazanın oruç ayı oldğunu haber vermektedir. Müslümanların bu ayda oruç ttmaları gerektiği "..öyle ise içinizden bu aya (Ramazan) ulaşırsa onu oruçla geçirsin.." (Bakara,2/18) ayetinde bildirilmektedir.

  Kur'an-ı Kerim'de orucun takvaya erme aracı olarak anılması, orcun esas amacı ortaya koymaktadır. Bu amaç, kişinin, en başta kendi şahsına karşı olmak üzere, yakın ve uzak çevresine, sosyal ve doğal çecreye ve Yüce Allah'a karşı sorumluluğunun bilincine ermesidir. Oruç, bu bilincin kazanılmasında bir vasıta olmak üzere emredilmiştir.


  Ramazan ayı, Kur'an ayıdır

  Ramazan ayını önemli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

  Kur'an-ı Kerim'i , Yüce Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an-ı Kerim insan için hayati değer taşımaktadır. Kur'an-ı Kerim'i okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an-ı Kerim'i çok okumayı teşvik etmiştir.

  Müslümanlar, Ramazan ayında Kur'an-I Kerim'i okumaya her zamankinden daha fazla özen gösterirler. Bunun için evlerde yada camilerde bir araya gelerek, her gün Mukabele yaparlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denmektedir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

  Kur'an-ı Kerim , Ramazan ayında inmeye başlamıştır

  Kur'an-ı Kerim , ramazan ayının Kadir Gecesi'n de indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Efendimiz Hz.Mhammed (Aleyhi salatu vesselam)'de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

  Ramazan ayını önemli kılan diğer önemli unsur ise bu ayda oruç tutulmasıdır. Bu ayda Yüce Allah'ın bize farz kıldığı oruç dolayısı ile ramazan ayı önem kazanmış ve 11 ayın sultanı olmuştur.