Ramazan Ayı İle İlgili Kısa Ayet

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 19 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Ramazan Ayı Hakkında Kısa Ayet

  Ramazan'da orucunu tutup da Şevval'den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin,1259)

  Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar , rükü ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)

  "İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek,namaz kılmak,oruç tutmak,Kabe'ye haccetmek,Ramazan orucu tutmak"
  (Tirmizi, İman 3, (2612)

  Kadir gecesini'kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse,geçmiş günahları affedilir.
  (Müslim, Müsafirin 174,(769); Ebu Davud,Salat 318,(1371);Tirmizi;Savm 83)

  Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar,Allah’ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, ayetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara Suresi 187)

  O mü'minler tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükü edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeye çalışanlar ve Allah'ın sınırlarını koyduğu hükümleri koruyanlardır. İşte, böyle mü'minlere cenneti müjdele! (Tevbe/ 112)

  Şüphesiz ki, müslüman olan Allah'ın emirlerine teslim olan erkeklerle, müslüman kadınlar iman eden erkeklerle, iman eden kadınlar itaat ve ibadete devam eden erkeklerle itaat ve ibadete devam eden kadınlar doğru erkeklerle, doğru kadınlar sabreden erkeklerle, sabreden kadınlar alçak gönüllü ve saygılı erkeklerle, alçak gönüllü ve saygılı kadınlar sadaka veren erkeklerle, sadaka veren kadınlar oruç tutan erkeklerle, oruç tutan kadınlar mahrem yerlerini haramdan koruyan hayalı erkeklerle, mahrem yerlerini ve görünümlerini haramdan koruyaniffetli kadınlar Allah'ı çok anan erkeklerle Allah'ı çok anan kadınlar var ya, işte Allah, onlar için mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır. (Ahzab / 35)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Mart 2014
  Beyza bunu beğendi.