Radyoyu kim icat etti? Radyonun Tarihi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Radyoyu kim icat etti?

  Radyoyu kim icat etti Radyonun TarihiRadyonun mucitliğine aday birçok ismi duyabilirsiniz. Radyonun mucidi, radyo frekanslarını bulan kişi ve bunun gibi pek çok bilgiye erişmek mümkün. Hal böyle olunca radyo ile birlikte anılan isimlerin sayısı da çoğalıyor. Bu bilgiler ile birlikte İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Nikola Tesla ve Rusya’da radyonun mucidi olarak anılan Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov da radyoyu icat eden isimler arasında yer alıyor. Şöyle bir gerçek de vardır ki radyo ile alakalı ticari başarıyı yakalayan kişi Marconi olmuştur.


  Radyoyu-kim-icat-etti-Radyonun-Tarihi.

  Radyoyu kim icat etti? Radyonun Tarihi
  Televizyon, bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi iletişim araçları her ne kadar günümüzün gözde cihazları arasında olsa da radyo hala icadından bugüne sahip olduğu önemi koruyarak herkesin faydalandığı bir teknoloji aygıtı olmaya devam ediyor. Radyonun mucidi, radyo frekanslarını bulan kişi ve bilgiye erişmek mümkün. Bu bilgilerle birlikte İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Nikola Tesla ve Rusya’da radyonun mucidi olarak anılan Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov da radyoyu icat eden isimler arasında yer alıyor. Radyo ile alakalı ticari başarıyı yakalayan kişi Marconi olmuştur. Görsel teknoloji her ne kadar önem kazansa da radyo, insanoğlunun hala hep yanında, evinde, kulağında daima.

  İlk Radyo Sinyali

  Radyonun mucidi Guglielmo Marconi’nin uzun çalışmaları neticesinde 1898 yılında radyo resmen bulunmuş oldu. Marconi, kablo ya da tel kullanmadan bir yerden başka bir yere mesaj göndermenin yolunu buldu. İlk denemesini bir gemide yapan İtalyan mucit radyo sinyalini gönderdi ve ilk sinyal uzaya yayıldı. Marconi’nin göndermiş olduğu ilk radyo sinyali üç tane ‘s’ harfi olmuştu. Sahilde bekleyen alıcıya mesaj ulaştığında Marconi’nin asistanı elindeki fişeğin tetiğini çekerek bir bakıma da ilk denemenin zaferini kutlamış oldu. Marconi’nin bu denemesi ile telsiz kullanımı da yaygınlaşmış olacaktı.

  Radyoyu-kim-icat-etti-.

  Radyonun icadı, radyoyu ilk kim buldu?

  Tarih 1923 geldiğinde yüksek frekanslı radyo dalgalarının atmosferin İyonosfer katmanına çarptıktan sonra tekrardan yeryüzüne yansıdığı kanıtlanmıştır. Bu buluşun ardından denizaşırı haberleşme başta olmak üzere radyo giderek ve hızlı bir şekilde yaygınlaştı. 1947 yılında gelindiğinde de transistörün icadı ile radyo teknolojisinde büyük bir adım atılmış oldu.