Soru Polenin Faydaları Nasıl Kullanılır

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  - Arı poleninin bağışıklık sisteminize faydaları vardır.
  Arı poleninde proteinler, mono ve doymamış yağlar, (b, c, d, e) vitaminleri, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein maddeleri bulunmakta olup bunların hepsinin bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır.

  - Arı poleni stresle mücadelede size yardımcı olucaktır.
  Amino asitlerin tamamını, gerekli yağ asitlerini ayrıca ruh halini düzene sokacak vitaminleri içerir.
  Arı poleni ürünlerini almanız ise yaşantınızda karşılaştığınız streslerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

  - Polen iştah açıcı özelliği sebebiyle zayıflık sorununda kullanilabilir.

  - Arı poleni kansızlık sorununun giderilmesinde yardımcıdır.

  - Arı poleni alerjilere karşı dirençli olmamızda yardımcıdır. Şu nedenle arı poleninin içinde saman nezlesini tetikleyebilen eser maddelerden bulunmaktadır ayrıca bazı alerji uzmanları arı polenini yöresel bitki alerjisine duyarlılığın azalmasına yardımcı olması için önermektedirler.

  - Atletler yüzyıllardan beri enerjilerini vede dirençlerini arttırmak için arı polenini kullanmaktadırlar.
  Bu konuyla ilgili araştırmalar halen sürdürülmekteyse de, arı poleni ürünlerinin kullanımının uzun süreli etkilerinin, atletlere büyük çapta yararlı olacağı mantıklı bir ifade taşımaktadır.

  - Güçlü besleyici özelliği nedeniyle hastalıktan kalkanları en kısa sürede eski gücüne ve enerjisine kavuşturur.
  Arı poleninin inanılmaz potansiyeli ve düşük risk taşıyan yan etkileri yüzünden size günlük beslenmenizi destekleyici arı poleni ürünlerini tavsiye ediyoruz. Bu arada bir küçük problemimiz var: arı poleni büyük ölçüde hazmı zor kabuk lardan oluşur. Arı poleninin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için muazzam miktarda tüketmeniz gerekir. Toplam birimin sadece yaklaşık %5’i vücudunuza biyoyararlanım sağlar.

  Polenin faydalarından yüksek düzeyde yararlanabilmek için uygun koşullarda elde edilmiş olması gerekir.
  Çeşit bakımından fazla zengin çiçekli bitki ortamında elde edilmiş olan polen şifalı olma özelliğini taşımaktadır.
  Arı ürünlerini kullanırken bu açıdan dikkatli olmak gerekir.
  Bal polen gibi arı ürünlerinin elde edilmesi zahmetli bir iştir. Yalnız çok kısa bir sürede bol miktarda üretilen ayrıca besin değeri açısından önemi olmayan ballar gibi yine bu şekilde üretilen polenlerde doğal tedavi açısından bir anlam taşımaz.
  Polenin arısütünün ya da balın faydaları öncelikle onların nasıl ve hangi ortamlarda üretildiği ile ilgilidir.
  Bu sebebten polen veya arı sütü bal polen karışımı gibi arı ürünleri kullanırken aldığınız ürünün güvenilirliğinden ayrıca kalitesinden emin olmalısınız.

  Arı zehirine karşı hassasiyeti ve alerjisi olanların arı poleninden kaçınması gerekir. Arı zehirine karşı alerjisi olanlara verdiği kötü sonuçlardan başka bazı yan etkileri de vardır.

  (Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.)
  Kullanılması:
  Polen zerreleri hayat için lüzumlu “ Vital” maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler 3 tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler.

  Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir.
  Ilık süte katarak da alınabilir. “her hangi bir şeye karıştırmadan saf haliyle de tüketilebilinir.” Dahası bir kahve kaşığı öğütülmüş polen taze bir yumurta sarısı iyice karıştırılıp yarım kaşık bal ilave edilerek karıştırılır ayrıca hemen yüz ve boyna sürülürse cilt için çok iyi bir bakım kremi elde edilmiş olur.

  DüzelerDünya literatüründe farklı tavsiyeler bulunmakla beraber ideal düze;
  - 3 yaşından 5 yaşına kadar günde 12 gram "2 tatlı kaşığı" 6 yaşından 12 yaşına kadar günde 16gram "3 tatlı kaşığı" Yetişkinler günde 20 gram "4 tatlı kaşığı" Bazı özel durumlarda günde 35 gramlık “şok” düze uygulana bilir. ideal bir kür en az iki ay sürmelidir.

  Bu kürleri bilhassa mevsim başlangıçlarında olmak üzere yılda birkaç defa tekrar etmek yararlı olacaktır.
  Bütün yıl boyunca alınması da tavsiye edilir.
  Fer Polen’i aç karnına, kahvaltıdan 15 dakika evvelce almanızı tavsiye ederiz. Günlük düze bir seferde alınabileceği gibi, kahvaltı ayrıca öğle ve akşam yemeklerinden evvelce de bölünmüş düzeler halinde alınabilir.