Plastik Cerrahi Hastalıkları Nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 16 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Plastik Cerrahi
  Doğuştan, bir yaralanma sonucu ya da hastalık sonucu oluşan biçim bozuklukların ve çirkinliklerin düzeltilmesiyle uğraşan cerrahi dalı.

  Plastik cerrahide uygulanan ameliyatların örnekleri arasında bozuk biçimli kulakların düzeltilmesi, burun yada çenelerin düzeltilmesi, tavşan dudağı yada yarık damağın yeniden onarılması, meme ameliyatından ( mastektomi) sonra göğsün yeniden yapılandırması, yanıklardan sonra uygulanan onarım ameliyatı, doğum lekelerin düzeltilmesi; bedenin normal görünümünü vermek için eksik olan bir bölümün, sözgelimi eksik olan bir göğüs kasının takılması, ve benzeri sayılır.

  Plastik cerrahinin, "estetik" ( ya da kozmetik) "cerrahi" adı verilen bir başka alanı da, bir kimsenin yüzündeki ya da bedenin herhangi bir yerindeki kendisini rahatsız eden normal bir özelliğini düzeltmeyi konu alır. Kapsamına, yüzde yaşa bağlı deri kırışıklarının ve sarkıklarının azaltılması da girer. Başlangıçta yalnızca zengin ve ünlü kişilerin başvurdukları bir dalken, günümüzde bütün toplum katları arasında yaygınlaşmaktadır.

  Estetik Cerrahide En yaygın Ameliyatların Başlıcaları Şunlardır

  Burnun yeniden biçimlendirilmesi ( rinoplasti) kepçe kulakların düzeltilmesi ( otoplasti), gözlerin çevresindeki sarkık derilerin alınması ( blefaroplasti); yaygın olarak " yüzü gerdirmek" adı verilen, yüz derisinin gerilmesi ve yüzdeki kırışıklıkların düzeltilmesi; basık ya da sivri çenelerin yeniden yapılandırması; göğüslerin ( memelerin ) irileştirilmesi; özellikle karın ve kalçalardaki ( çok iri bir çenedeki yağ hücrelerinin çıkarılmasında da kullanılır ) yağ dokusunun emilerek çıkarılması yöntemi, ince kırışıklıkları ve küçük deri lekelerinin yok eder; çıban izlerini yok etmek içinse, deriyi sıyırma işlemi uygulanır.

  pılastik cerrahi.
   
  esra_ak_23 bunu beğendi.