Soru Piyango Bileti Almak Caiz midir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Hafsa tarafından 31 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Loto ve Milli Piyango Caiz mi?

Piyango kumarın en kötü versiyonu yani tamamen emeksiz şans unsurunun, talih unsurunun dikkate alınarak insanların alın teriyle kazandıkları paraları birtakım kimselerin organizasyon adı altında cebe indirmeleri faaliyetidir. Müslümanlıkla bağdaşmadığı gibi insanlıkla da bağdaşmaz. Yani piyangonun anlamı ne yüz kişi 10 lira koyacak içlerinden kura çekilecek birine bin lira çıkacak herkes bu bin lira bana çıksın telaşıyla parasını koyacak geriye kalan 900 bin lirayı da organizasyonu yapanlar kendi aralarında bölüşecekler. Bir defa ben kazanayım kardeşim kaybetsin! bakın en temel ilkesi budur ben kazanayım ben kazanırken öbürü kaybetsin oysa Müslümanlığın en önemli ahlaki esaslarından bir tanesi isar hasretidir.

Loto ve Milli Piyango Caiz mi.

Cenab-ı Allah kuranı kerimde buyuruyor ki :"Onlar canları çektiği halde yemeklerini fakire, yetime, esire vermeyi tercih ederek kendileri aç kalmaya razı olanlardır" yani ben aç kalayım kardeşim tok olsun ben bu geceyi aç geçirecek olsam bile bir yetim aç kalmasın, bir yoksul aç kalmasın. Bu piyango vs. işler bunlar insanların arasındaki merhamet duygusunu öldürmeye, yardımlaşma ihtiyacını yok etmeye yönelik olan uygulamalardır.Sen nasıl olur da binlerce insanın emeğini haksız bir yere kazanmayı hayal edersin. Bırakın bunu almayı hayal etmek bile bir müslüman için caiz değildir. Peki o piyangoyu alan herkes bana çıksın diye almıyormu? bana çıksın ne demek başkaları kaybetsin ben kazanayım demek bu bir Müslümanca duruş değil, bu insanca bir duruş değildir hep beraber kazanalım hep beraber mutlu ve müreffeh yaşayalım. İşte öyle olduğu için ben daha çok kazanayım karşımdaki aç kalsa da, ölse de ben onun cesedi üzerinden refah bir hayat sürmeye devam edeyim inancı yüzünden bu gün dünyanın hiç bir yerinde huzur kalmamış durumdadır. Bir takım büyük devletler kendi haklarını daha müreffeh yaşatabilmek için zayıf gördükleri, sahipsiz gördükleri devletleri sömürmekte onların topraklarında her türlü fitneyi fesadı çıkarmakta onların yer üstü ve yeraltı zenginliklerini sömürerek kendi ülkelerine taşımakta ama gel gör ki diğer taraftan da bir takım insanlar onları ülkelerinde de anarşiye yol açtıkları için onlarda huzuru refahı istedikleri gibi yaşayamamaktadırlar.

Dolayısıyla bu tür duyguları vahşice insanlık dışı ahlak dışı duyguları körükleyen besleyen her türlü kumar ve türleri dinimiz tarafından yasaklanmıştır. Ben kazanacam ben kazanırken benimle olan herkes kazanacak hep beraber kazanacağız hep beraber hayırda yarışacağız. Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor: "Hayırda yarışınız" iyiliği, güzeli,fazileti, erdemi yaymak için herkesin mutlu mesut bahtiyar olması için çalışınız eğer bunu temin edebilirsek ne utlu bize. Bunu zedeleyen bunu engelleyen her türlü uygulama gibi piyango da haram dır. Ben para vermedim şirketten hediye olarak verdiler böyle bir durum da reddedip alınmaması gerekiyor. Piyango insanın manevi hayatını çökerten insanı insan yapan değerleri öldüren bir vahşettir.Çünkü müslüman Allah'ın kendisine helal olarak verdikleriyle kanaat edebilen insandır. Cenab-ı Allah hepimizi Allah'ın bize verdiği zenginliklerle kanaat edebilenler zümresine ilhak eylesin.