Peygamberlerin Mucizeleri Nelerdir? Kısaca

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Peygamberlerin Mucizeleri Nelerdir? Kısaca
  Kuranda Adı Geçen Peygamberler:

  Hz.Adem Mucizesi
  Camurdan Yaratilan ilk Insan. Tüm Insanlarin Babasidir Yirtici, vahsi hayvanlarla konusurdu.Susuz dag ve taslara elini vurunca,pinarlar fiskirir,temiz sular akardi. Eline aldigi ufak taslar,yüksek sesle Allahü teâlâyi zikrederdi. Adem aleyhisselâmin yaratilmasi,Cennet'te kalmasi,Cennet'ten çikarilarak yeryüzüne indirilmesi,Kur'ân-i kerîmde çesitli ayet-i kerîmelerde bildirilmistir.

  Hz.Davut`a Verilen Mucizeler:
  Allah mucize olarak daglari, taslari, kuslari onun emrine vermis. Yanik sesiyle Zebur'u okumaya baslayinca, kuslar havadan agaçlara iner, hep birlikte, okunan Zebur'u tekrar ederlermis. Allah,O'na demiri atese sokmadan ve dövmeden istedigi sekli verebilme mucizesi vermis. Yirtici hayvanlar, Davud'un huzuruna gelip, ona tam bir baglilikla hizmet ederlermis.

  Hz.Elyesa'nin Mucizeleri:
  -Eriha sehri ahalisinin içme sulari acilasinca. Bunu duyan Hz.Elyesa acilasan suyun içine bir parça tuz atip, ''Tatli ol!'' deyince, su tatli ve lezzetli olmus.
  -Borçlu ve dul bir kadin, Hz.Elyesa'ya gelip, fakirliginden sikayetçi olmustu. ''Evinde neyin var?'' deyince, kadin; ''Bir kasik kadar yagim var.'' dedi. Hz.Elyesa, kadina; ''Git, o yagi bir kab içine koy.'' demis. Kadin da gidip yagi bir kabin içine koymus. Hz.Elyesa mucizesiyle o yag o kadar artmis ki, pekçok kap yag ile dolmus. Fakir kadin bundan borçlarini ödedigi gibi, zengin bile olmus.

  Hz.Eyyub'un Mucizeleri:
  -Hz.Eyyub ayagini yere vurmus... Biri sicak, biri soguk, iki pinar fiskirmis. Sicak sudan yikaninca bedenindeki, soguk sudan içince içindeki hastaliklardan kurtulmus. Kuvveti geri gelmis. Taze bir genç olmus. Elinden alinmis olan mallarini Allah geri iade etmis. Çok sayida cocugu olmus, hatta ölmüs olan ogullari dirilmis.
  -Hz.Eyyub'un duasi bereketi ile koyunlarin yünleri ibrisim olurmus.
  -Hz.Eyyub, kavminin hakimini imana davet ettigi zaman o da; " Evimdeki direklerin kalkarak havada durmasini senden mucize olarak isterim." demis. Hz.Eyyub dua etmis ve sonunda evin direkleri düsmüs ve ev havada kalmis.
  -Hz.Eyyub'un duasiyla çöldeki seraplar ve dumanlar su olurmus.

  Hz.Hizir'in Mucizeleri
  Hizir, otsuz kuru bir yerde oturdugunda, o yer birdenbire yemyesil olurmus. Öldukten sonra bile ruhu insan seklinde gözüküp, gariplere yardim edermis.
  Hud`un Muziceleri
  Inanmayanlar, Hud'a: ''Rüzgari istedigin tarafa çevir!'' demisler. Hud dua etmis Allah da O'na; ''Ne tarafa istersen elinle isaret et!'' demis. O da eliyle isaret edince, rüzgar istedigi istikamette esmeye baslamis. Büyük kayalarin toprak olmasini istemisler. Hud'un duasi ile bu da olmus. Bu mucizeleri gördükleri halde hala inanmayan ahali, koyunlarin yünlerinin de ipek olmasini istemisler. Hud yine dua etmis, koyunlarin yünü ipek haline gelmis.

  Hz.Ibrahim'in Mucizeleri:
  Hz.Ibrahim'in vücuduna ates tesir etmezmis. Nemrud onu atese attiginda Allah; "Ey ates! Ibrahim üzerine serin ve selamet ol!" buyurunca ates onu yakmamis.
  Cansiz olan, parça parça edilmis ve parçalari ayri ayri yerlere konmus olan dört kus, Hz.Ibrahim'in çagirmasi üzerine yeniden dirilmisler.
  Hz.Ibrahim'in mucizesi ile taslar kömür gibi yanmistir.
  Bazen yirtici ve yabani hayvanlar Ibrahim`le birlikte giderler ve dile gelerek gayet açik bir sekilde onunla konusurlarmis. Bir defasinda, hanimi Hacer ve oglu Ismail'le görüsmek ve onlari ziyaret etmek için Mekke'ye gitmis. Sam'a geri dönüsünde birçok yabani hayvan, Ibrahim`le beraber yürüyüp,onunla açikça konusmuslar.
  Ibrahim duvarlarin ve daglarin arkasini da görürmüs. Bu mucizesi Misir'a gittiginde karisi Sare'yi, Firavun`a "Kardesimdir" diye tanitinca Firavun, Sare'yi sarayina almis, Ibrahim disardan içeriyi seyretmis. Sarayin duvarlari ona cam gibi olmus ve gözünden perde kaldirilmis. Böylece Sare'ye el uzatmaya kalkisan Firavun'un ellerinin kuruyup,ayaklarinin tutmayarak yere yikilmis.0
  Ibrahim`in bastigi tasin üzerinden agaç bitip yesermis.
  Ibrahim`in oturdugu yerden güzel kokular yayilirmis. Ayrilsa bile, senelerce güzel kokusu oradan çikmazmis.

  Hz.isa`nin Dokuz Mucizesi:
  -Besikteyken konusmus.
  -Ölüleri diriltirmis. hatta bir iki degil, tam dört ölüyü diriltmis.
  -Anadan dogma kör olanlari saglamlar gibi gördürür, bir cilt hastaligi olan baras hastaligini iyi edermis. Eliyle hastaya dokungugunda iyi oluverirmis. 4.Kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladiklari seyleri bilirmis
  -Camurdan kus yapip üzerine üfleyince, canlanip ucarmis.
  -Hz.isa ellerini kaldirip dua edince, ekmegi ve eti bulunan bir sofra inmis havadan.
  -Hz.isa uykudayken yaninda her konusulani ve yapilani bilirmis.
  -Ne zaman istese ellerini göge kaldirip dua edince o anda yemek ve meyveler önüne gelirmis.
  -Hz.isa, Yahudiler`den uzak oldugu halde sözlerini ve gizli hallerini bilirmis.

  Hz.Ishak`in Mucizeleri:
  -Hayvanlar açik bir dille O´nun peygamberligine sehadet ederlermis.
  -Dua etmesi üzerine koca dag yürümeye baslamis
  -Ishak esegine binip bir daga çikmak isteyince esegin ön ayaklari kisalir, arka ayaklari uzarmis. Dagdan asagi inerken de tersi olurmus.
  -Ishak dua bereketiyle ölmüs hayvanlari diriltirmis.
  -Elini, sirtina koydugu bir koyun, hemen kuzulasmis daha sonra ard arda dokuz defa yavrulamis.

  Hz.Ismail'in Mucizeleri:

  -Dikenli agaçlardan çesitli meyveler bitirmis.
  -Cürhümileri imana davet ettigi zaman, onlar kisir koyundan süt çikarmasini istemisler. O da elini koyunun sirtina koyarak; ''Beni peygamber olarak gönderen Allahü tealanin ismi ile...'' dedigi anda koyunun memelerinden süt akmaya baslamis.
  -Ismail`in duasi bereketiyle koyunlarin yünleri ipek olmus üstelik sayilari da çogalmis.
  -Kendisine misafir gelen iki yüz Yemenliye ikram edecek bir sey bulamayinca cok mahcub olmus. O anda dua etmis ve yanindaki kumlar un olmus.

  Hz.Lut`un Mucizeleri:
  -BuHz.Lutsuz yagmur yagdirmis. Göge isaret edince yagmur yagmaya baslamis.
  -Duasi bereketiyle otsuz bir dagda ot bitmis.
  -Taslar, çakillar ve kum taneleri, Lut ile konusmuslar.
  -Kavmi, ona eziyet vermek için üzerine ufak taslar atarmis. Allah`in korumasi ile hiçbiri ona dokunmazmis.
  -Üzerine yattigi taslar dösek gibi yuHz.Musak olurmus.
  -Lut, çok uzak yerlerde olan seyleri görüp haber verirmis.

  Hz.Zekeriyya`nin Mucizeleri:
  -Kalemleri, kendi kendine Tevrat'i yazarmis.
  -Hz.Zekeriyya, Meryem'i terbiyesi altina aldigi vakit, yazilmasi lazim gelen kefaletnameyi, kalemsiz, hokkasiz yazmislar.
  -Hz.Zekeriyya`nin diviti (kalemi) su üstünde kalirmis, batmazmis suya.
  -Agaçlar, Hz.Zekeriyya`yla konusurlarmis.
  -Hz.Zekeriyya su üzerinde yürür ve ayaklari islanmazmis. Kendisi için suda yürümekle, karada yürümek arasinda fark yokmus.
  -Hz.Zekeriyya`dan mucize istendiginde yakinindaki agaçlara eliyle isaret etmis, hemen agaçlar, köklerinden kopup, önlerine gelip kalirlarmis.

  Hz.Yusuf`un Mucizeleri:
  -Hz.Yusuf'un konusmasi pek sirin, çok tatli oldugu için, herkesin kalbi ona meyledermis.
  -Hz.Yusuf'un yüzü günes gibi nurluymus. Hatta bir kimse yüzüne bakmak istese, hemen gözlerini çevirmeye mecbur olurmus. Bu nurun tesiriyle, yani baskasina sirayetiyle huzuruna getirilen körlerin hemen gözleri görmeye baslarmis.
  -Yusuf, agac yapraklarini en pahali kumasa cevirirmis.

  Hz.Yusa`nin Mucizeleri:
  -Hz.Yusa Ürdün Nehri`ni ikiye bölmüs.
  -Bir sehri fethetmeye gittiginde duasiyla o kentin kale duvarlari kendiliginden yikilirmis.
  -Hz.Yusa, Kudüs sehrini fethetmek için savastayken bir cuma günü aksam üzeri günes batarken, günesin bir müddet daha
  batmamasi için Allah'a yalvarmis: ''Ey Allah'im! Günesi geri al!'' diye. Allah da O´nu kirmamis ve batmak üzere olan günesi yükseltmis. Bir müddet daha gündüz devam edip Kudüs fethedildikten sonra batmis.

  Hz.Yunus`un Mucizeleri:
  -Hz.Yunus baligin karninda üç, yedi veya kirk gün yasamis.
  -Hz.Yunus`un duasi bereketiyle buHz.Lutlardan ates çikarmis.
  -Hz.Yunus`un duasiyla dagdan su çikarmis.
  -Hz.Yunus peygamberligini kanitlamak icin insanlara dagi isaret etmis. Dagdan çikan bir kocaman kertenkele dile gelerek; ''Ey insanlar! Biliniz ki, Hz.Yunus Hak peygamberdir. Sizi Cennet'e, Rabbinizin magfiretine devam ediyor.'' diye konusmaya baslamis.
  -Hz.Yunus elini kapinin halkasina koymus, demir halka altin olmus.
  -Hz.Yunus odun olmadigi halde su üstünde ates yakmis.
  -Hz.Yunus güzel sesli oldugundan, tatli sesli vahsi ve yirtici hayvanlara da tesir eder, onu dinlemek için etrafinda toplanirlarmis.
   
 2. Beyza

  Beyza Moderatör


  Hz.Yakub`un Mucizeleri:
  -Duasiyla istedigi koyunun karnindan dört kuzu dogurtmus.
  -Sesi sürekli olup, üç konaklik yerden bile duyulurmus. Düsman askerine bagirdigi zaman korkularindan kaçarlarmis.
  -Hz.Yakub'un attigi sey, 360km uzaga kadar gidermis...
  -Hz.Yakub`un duasiyla büyük ve küçük daglar yerlerinden kalkarlarmis.
  -Ken'an ahalisini imana davet ettigi vakit, oturduklari yerlerde bulunan daglik ve taslik yerlerin, bütün tepe ve taslarin toprak olmasini teklif etmisler, Hz.Yakub dua edince hersey toprak olmus.

  Hz.Yahya`nin Mucizeleri

  -Birinci Herod'un emri üzerine askerler, Hz.Yahya`yi öldürmek icin ariyorlarmus. Bu haberi duyan Hz.Yahya onlardan kaciyormus. Bu sirada bir kaya dile gelmis: ''Ey Allahin peygamberi! Bana gel!'' Hz.Yahya kayaya yaklastigi zaman içinin kovan gibi oyulmus oldugunu görmüs. O tasin içine girmis. Hz.Yahya´nin pesindeki kafirler o kayaya yaklastiklari zaman, o kayadan kafirlerin üzerine oklar atilmaya baslanmis. Bu durumu gören kafirler geriye dönüp kacmislar.
  -Hz.Yahya, peygamber olarak görevlendirilip Sam'a geldikten sonra insanlar ona; ''Gercekten peygambersen , bize gündüz gözü ile yildiz göster.'' demisler. Insanlarin bu istegi üzerine Hz.Yahya dua edince günesin çevresindeki yildizlar görünmeye baslanmis.

  Hz.Süleyman`in Mucizeleri:

  -Rüzgarlar O´nun emri altindaymis.
  -Hz.Süleyman denizi geçmek istedigi zaman, suyu çekilerek yol açilir, geçtikten sonra yine kapanirmis.
  -Bütün cinler O´nun emrindelermis. Ne zaman istese, kendisine, büyük büyük köskler, suretler, çanaklar, sabit çömlekler, tencereler yaparlarmis.
  -Hz.Süleyman`in bir mührü varmis. Üzerinde ism-i azam duasi yaziliymis. O dua ile her istedigi kolay olurmus.
  - Karincalara varincaya kadar her hayvanin sesini isitir, dillerini anlarmis.
  -Nereye gitmek istese, rüzgar emrinde oldugundan, tahtini kaldirir, tahtini beraberinde götürürmüs.
  -Cinler vasitasiyla denizdeki incileri, cevherleri yerde bulunan defineleri bilirmis. Allah`in, O`na bildirmedigi birsey yokmus.
  -Neml Vadisinde, kaldigi sirada o dagin yesillik, çimenlik olmasi için, ellerine biraz su alip, avucuyla o daga serpmis, derhal dagin üzeri çayirlik çimenlik oluvermis.
  -Hz.Süleyman bir yere gittigi vakit, beraberinde duvarlar da gidermis.

  Hz.Suayb`in Mucizeleri:
  -Hz.Suayb`in yaptigi dua neticesinde, koyunlardan dogmus siyah kuzularin hepsi beyaz olmus.
  -Hz.Suayb`in yaptigi dua sonunda taslar toprak olmus. Söyle ki: Medyen kasabasi daglik, taslik bir yer oldugundan: ''Hak peygamber isen, dua et, su daglar kalkip, yerimiz genis olsun.'' diye teklif etmislermis. Hz.Suayb dua edince, Allah, duasini kabul edip, elini o dag ve taslar üzerine koy, diye emreylemis. Elini koyunca hepsi toprak oluvermis.
  -Hz.Suayb`in duasi bereketiyle Medyen'de bazi taslar koyun olmusmus.
  -Hz.Suayb, bir yerin taslari etrafinda dönünce, o taslar hemen bakir olup, ahali bununla pek zengin olmus.
  - Hz.Suayb'in duasi bereketiyle kum tepeleri yerinden kalkmistir.
  - Hz.Suayb, bir daga çikmak istedigi zaman, dag adeta devenin oturup kalktigi gibi, Hz.Suayb çikincaya kadar küçülür, çiktiktan sonra evvelki hali gibi büyük bir dag olurmus.