Soru Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin sebebi nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Maddeler Halinde

  Allah Azze ve celle yapmış olduğu bütün işlerde bir hikmet ve anlam vardır. Gerçek olan bir şey vardır ki o da her varlığın cinsi ile karşılaştırma edildiğidir. Katı malzemeler sıvı, maddeler , gaz halindeki yaratılmışlar ile karşılaştırma edilmezler. Allah’u Teala biz insanları yarattıktan sonra emir ve yasaklarını bildiren kitaplar ve bu kitapları açıklayan insanların içinden elçiler göndermiştir. Şimdi maddeler halin de Peygamberlerin insanlardan seçilme sebeplerini rahmet denizi okuyucuları maddeler halinde sıralayalım.

  1- Yüce Allah’ın peygamber olacak kişileri insanlar arasında seçmesi; vahyin anlaşılması, kabul edilmesi ve de uygulanmasında büyük kolaylıklar sağlamıştır.

  2- Peygamberler mensubu oldukları toplumu her yönü ile çok iyi tanıyorlar ve bu hâl peygamberlerin yaşadıkları topluma ait sorunları iyi tanımasına bu sorunların çözümünde etkin ve köklü çözümler üretmesine olanak sağlamıştır. Bu da Yüce Allah tarafından insanlara gönderilen mesajların doğru bir şekilde anlaşılmasını ve bu mesajların kabul edilmesi ve uygulanmasını da kolaylaştırmıştır.

  3- Peygamberler insanlar arasından seçilmesi aynı zamânda Hz. İbrâhim (a.s)’ın bir duası olarak Kur’ân-ı Kerim'in bir ayetinde geçmektedir. “Rabb’imiz! İçlerinden onlara bir peygamber gönder; onlara ayetlerini okusun, kitabı ve hikmeti öğretsin ve onları her kötülükten arındırsın. Şüphesiz sen, mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin.” Bakara Suresi -129

  4- Peygamberler de birer insandır ve Onlar diğer insanlar gibi yemek yer, içer, evlenir, çocuk sahibi olur, hastalanır ve yaşlanır ve de ölürler. Bu hâl onların insanlar tarafından örnek alınmalarını kolaylaştırmıştır. Bu nedenle Allah Azze ve celle insanlara örnek olması gereken peygamberleri insanlar arasında seçmiştir.

  5-Kur'ân-ı Kerim'de Peygamberlerin sahip olduğu insani özellikler ise şu ayetle dile getirilmektedîr: “Biz onları Peygamberleri yiyip, içmeye ihtiyaç duymayan bir yapıda yaratmadık. Onlar, ölümsüz de değillerdi.” (Enbiya 8)

  6-Allah Azze ve celle'nin gönderdiği peygamberlere inanmayan insanlar bu duruma peygamberlerin insanlardan seçilmesini göstermişlerdîr. Onlara göre peygamberler meleklerden ya da olağanüstü güçlere sahip varlıklar olması gerekirdi, oysaki peygamberlerin olağanüstü niteliklere sahip varlıklardan ya da meleklerden Peygamberler gönderse idi bu onların örnek almalarını daha da zorlaştırırdı.

  7-Kur'an-ı Kerim'de Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesine karşı çıkanlar şu ayetlerle dile getirilmiş ve de devamında ki ayette inkar edenlerin içerisinde bulunduğu çelişki ile cevap verilmiştîr.

  Onlar “.Allah, bir insanı mı peygamber olarak gönderdi?”
  (İsra -94) diyerek itiraz etmiştir.

  Yüce Allah onların bu itirazlarına şu ayetle cevap vermiştir. “Onlara De ki: Eğer yeryüzünde yerleşmiş gezip dolaşan melekler olsaydı, elbette onlara gökten, peygamber olarak bir melek gönderirdik.” (İsra -95)