Soru Peygamberlere İman Ne Demek

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Mukaddes dinimizin İslam'daki temel iman esaslarından biride Peygamberlere imandır. Bu iman esası, Allah'u Teala'nın insanlar arasından Peygamber olarak seçtiği kimseleri tasdiki ve onların Allah'tan aldığı ve aktardığı bütün bilgilerin doğru ve gerçek olduğunu onaylmayı gerektirir ve insanların böyle yol göstericilere ihtiyacı vardır. Çünkü bilmediklerimizi sadece aklımızın yardımıyla öğrenemeyiz. Allah'u Teala, insanlara en güzel yolu göstermek için kitaplar ve peygamberler göndermiştir.

    Peygamberler, üstün özelliklere sahip olan filozof, bilim adamları, lider, önder ve kahramanlarla eşit tutulamazlar. Peygamberler bunların hepsinden üstün şahsiyetlerdir.

    Kitabımız Kur'an-ı Kerim, bize dost doğru yolu gösterir. Peygamberler Allah'ın emirlerini açıklamış ve yaşantılarıyla bizlere örnek olmuşlardır. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, bize belirli vakitlerde namaz kılmamızı emreder. Fakat namazı nasıl kılacağımızı açıklamaz. Bizler namazı nasıl kılacağımızı Peygamberimiz (s.a.v)'den öğreniriz. Yani Peygamberler Allah'ın emirlerini bizlere en güzel şekilde açıklayıp öğretirler.