Dua Peygamberimizin tevbe istiğfar duası

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: "Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan bağışlanmayı dileseler, Resul de onlar için istiğfar etseydi, Allah'ı ziyadesiyle affedici ve esirgeyici bulurlardı" (Nisa 4/64). Demek ki ümmet için en hayırlı tövbe, Hz. Peygamber'in huzurunda yapılan, onun dua ve istiğfarla desteklediği tövbedir.

  Müfessir Fahreddin er-Razi (rahmetullahi aleyh) bu ayetin tefsirinde şöyle diyor: "Hz. Peygamber ile birlikte ypılan tövbenin faydası, tövbe yapanın istiğfarında ki gaflet ve kusurlarının Resulullah'ın istiğfarı ile giderilmesi ve ilahi huzura sahih ve sağlam bir tövbe olarak ulaşmasıdır."

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) günde en az yetmiş defa istiğfar ederdi

  “Ey insanlar! Rabbinize tövbe edin; canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, ben günde yetmiş kereden fazla اَسْتَغْفِرُللهِ وَ اَتُوبُ اِلَیْهْ “ (Esteğfirullahi ve etübü ileyh-Allah’tan mağfiret dilerim ve O’na tevbe ederim derim.)”

  “Elbette benim kalbimde bulutlanır; bundan dolayı günde yüz defa اَسْتَغْفِرُللهِ“” (Esteğfirullah-Allah’tan mağfiret dilerim.) derim.”

  Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) en çok yaptığı dua

  عَنّىِ“ عْفُ فَا لْعَفْوَ تُحِبُّ ا كَرِيمٌ عَفُوٌّ اِنَّكَ للّهُمَّ اَ ” (Allahümme inneke afüvvün kerimün tühıbbül afve feğfü anni-Ey Rabbim! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, ben günahkar kulunu da affet!)

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) sıkça şöyle istiğfar ederdi

  “ وغفِرَ وَبِحَمْدِكَ رَبَّنا اللَّهُمَّ سُبْحَانَكَ” (Sübhanekella hümme Rabbene ve bi hamdike veğfir-Rabbimiz olan Allah’ım! Seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih eder ve hamdinle seni tesbih ederim. Allah’ım! Beni bağışla.)