Peygamberimizin seyahatlerinde dikkat ettiği hususlar ve duaları

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamberimizin seyahatlerinde dikkat ettiği hususlar ve duaları

Hz. Peygamber (s.a.v.) yolculukla ilgili; eğer mümkünse tek başına yolculuğa çıkılmamasını, iki ve daha fazla kişi olunduğunda da birinin lider olarak seçilmesini,yolculuk esnasında yardımlaşılmasını ve birbirinin ihtiyacının giderilmesini bizlere tavsiye etmişlerdir. Acil bir durum yoksa perşembe günleri yola çıkılmasını, sıcak günler için “Gece yolculuğunu tercih ediniz. Zira geceleyin yeryüzü dürülür” buyurarak gece serinliğinde daha fazla yol alabilmenin mümkün olduğunu göstermişlerdir. Ayrıca “Yolculuk azaptan bir parçadır. Doğru dürüst yiyip içmekten ve uyumaktan sizi alıkor. Herhangi biriniz işini bitirince, evine dönmekte acele etsin!” buyurmuşlar ve dönüşte de mümkünse eve gece vakti gelmemeyi tavsiye etmişlerdir.

Seyahate çıkarken ve dönerken iki rekat nafile namaz kılmak müstehabdır. Faziletli olan yolculuğa çıkarken evde, dönüşte de mescidde kılınmasıdır.

Allahu Teala, yolculuk esnasında bir bineğe binerken nimetlerini hatırlayarak şu şekilde dua etmemizi bizlere hatırlatıyor: “Ve (Allah) size bineceğiniz gemiler ve hayvanlar varetmiştir ki, siz onların sırtına binip yerleşince Rabbinizin nimetini anarak şöyle diyesiniz: Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz.”

Hz. Peygamber (s.a.v), “Üç kişinin duası reddolunmaz. Bunlardan biri de misafirin duasıdır.”buyurarak bizlerden de dua etmemizi istemişlerdir. Onun sefer dualarından bazıları şu şekildedir: Evden çıkarken geride kalanlarla vedalaşır ve şöyle derdi:
    “Allah’ım! Senin rızâna yöneldim ve Sana güvendim. Allah’ım, önemsediğim ve önemsemediğim şeylerden beni koru. Allah’ım, bana takvayı azık yap ve benim günahımı bağışla. Ben her nereye yönelirsem, beni hayra yönelt.”

Peygamberimizin-seyahatlerinde-dikkat-ettiği-hususlar-ve-duaları.

Peygamberimizin seyahatlerinde yolculuk esnasında yaptığı dualar

Yolculuğa çıkmak için bineğine bindiğinde “Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz. Ey Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz. Ey Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağını yakın et! Ey Allahım! Seferde yardımcı, geride çoluk çocuğu koruyucu sensin. Ey Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten Sana sığınırım.”

Başka bir dualarında “Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü manzaralarla karşılaşmaktan, iyiyken kötü olmaktan, mazlumun bedduasından ve dönüşte mal ve çoluk çocuğu kötü hallerde bulmaktan Allah’a sığınırım”derdi.
    Resûlullah (s.a.v.) yolculuk dönüşü Medine’yi gördüğünde “Allah’ım, burada karar kılmayı bize nasip et ve güzel rızık ver. derdi” Evine girdiği vakit “Yolculuktan dönüyor, tevbe ediyor, ibadet ediyor ve Rabbimize hamd ediyoruz.”diye dua ederdi. Bizlere de bu şekilde her zaman Allah ile birlikte olmamızı ve O’nu nerede olursak olalım ne işle uğraşırsak uğraşalım unutmamamız gerektiğini hatırlatmışlardır.