Peygamberimizin sakalı nasıldı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamberimizin sakalı

  Hz.Muhammed s.a.v.Saç Bakımı
  Hz Muhammed s.a.v.Saçı Nasıldı
  Hz Muhammed s.a.v. Sakalı

  Peygamber Efendimiz temizliğe çok önem verdiği için, saç vede sakal bakımına da önem verirdi. Bazı kaynaklarda onun yanında daima tarak, ayna, misvak, kürdan, makas, sürmedan gibi eşyalar bulundurduğu bildirilmektedir. Peygamberimiz (sav) ashabına da aynı tavsiyelerde bulunmuş ve "Kim saç bırakmışsa, onun bakımına dikkat etsin şeklinde buyurmuşlardır. Peygamberimiz (sav)'in saç ve sakalı ile ilgili diğer aktarılanlar şu şekildedir:

  Hz. Adda İbn Halid'den (ra):

  "Mübarek sakalı gayet güzeldi.

  Hz. Aişe (ra) validemiz anlatıyor:

  "Resul-i Ekrem (sas)… saçlarını tarayıp yağladığında…

  Simak b. Harb (ra) aktarıyor:
  "Cabir b. Semüre'den işittim. Ona, Hazreti Peygamberin saçlarının ağarma durumu sorulmuştu. O da: Mübarek başlarını yağladıkları zaman saçlarının akı gözle farkedilmez; fakat başlarına yağ sürmedikleri anlarda beyazları görünürdü dedi.

  Peygamberimiz (sav), dış görünümüne ve temizliğine verdiği önemle, müminlere güzel bir örnek olmuştur. Bir rivayette Peygamber Efendimizin bu konudaki tavrı şöyle belirtilir:

  "Bir gün Peygamber (sav) sahabelerinin yanına çıkacağı zaman küpteki suya bakarak sarığını ve sakalını düzeltti ve şöyle dedi: '(Allah) kardeşlerinin yanlarına çıkarken kulunun kardeşleri için süslenmesini sever.