Peygamberimizin (s.a.v.) Toplumda Barış ve Huzuru Sağlamak için neler yapmıştır

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Eylül 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Medine’de Toplumsal Huzuru Sağlamak İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapmıştır

Peygamberimiz (s.a.v.), hicretten sonra Medine'de toplumda huzur ve güven ortamını sağlamak için bazı çalışmalar yaptı.. İbadet, eğitim, öğretim ve sosyal hayata yönelik birtakım faaliyetler gerçekleştirdi ve kurumlar oluşturdu. İnsanların birbirleriyle olan ilişkilerinde uyacakları kuralları düzenledi. Hz. Peygamber (s.a.v.) Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlayacak, kardeşlik bağlarını daha da güçlendirecek faaliyetlerde bulundu. Peygamberimiz (s.a.v.) ve yanındakiler Medine’ye geldiklerinde hiçbir şeyleri yoktu. Onlar evlerini, mallarını ve eşyalarını memleketlerinde bırakmışlardı. Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’den göç edenlerle Medineli Müslümanlar arasında kardeşlik ilan etti. Medineli Müslümanlar sahip oldukları imkânları Mekke’den gelen din kardeşleriyle paylaştılar. Bu durum, onlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularının güçlenmesini sağladı.
    Allah (c.c.) buyuruyor ki : “İman edip de hicret edenler, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp yardım edenler var ya, işte onların bir kısmı diğer bir kısmının dostlarıdır.” (Enfâl suresi, 72. ayet)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye hicretten sonra orada bir mescit yaptırdı. Yapılan mescidin inşaatında kendisi de bizzat çalıştı. Bu mescide Peygamber Mescidi (Mescid-i Nebi) denir. Bu mescitte, Müslümanlar ibadetlerini yaparlardı. Beş vakit namaz için her gün burada bir araya gelip görüşürlerdi. Sevinçlerini, üzüntülerini ve sorunlarını burada paylaşırlardı. Bazı konuları görüşüp karara bağlarlardı. Mescit, aynı zamanda bir eğitim kurumuydu. Hz. Muhammed (s.a.v.), Mescid-i Nebi’nin bitişiğine kendisi için bir ev, yoksul ve kimsesiz Müslümanların barınmaları için de odalar yaptırdı. Bu odalara suff e denir. Suff ede, Peygamberimizin (s.a.v.) yanında okuma yazma ve Kur’an öğreten ve dinî konularda bilgiler veren öğretmenler de vardı.
    Suffede kalanlar, zamanların çoğunu ilim öğrenmekle geçirirlerdi. Peygamberimizden (s.a.v.) dinî konularda eğitim alır, Kur’an okur ve ezberlerlerdi. Şehrin iki büyük Arap kabilesi olan Evs ve Hazreç arasında yıllardır süren bir rekabet ve düşmanlık vardı. Peygamberimiz (s.a.v.) bu iki kabileyi barıştırdı ve onları İslam kardeşliği etrafında birleştirdi.

Medine’de sadece Müslümanlar değil Yahudi kabileler de yaşıyordu. Peygamberimiz (s.a.v.) onlarla, tarihe Medine Sözleşmesi olarak geçen, Medine’deki Müslümanların, Arapların ve Yahudilerin bir arada yaşamasını sağlayan bir vatandaşlık antlaşması imzaladı. Bu antlaşma, tarafl arın birbirinin haklarına saygılı bir şekilde, barış ve huzur içinde yaşamasını amaçlıyordu. İki tarafın hak ve görevlerini, birbirleriyle ilişkilerini belirli esaslara bağlıyordu. Hz. Muhammed (s.a.v.) bu gibi çalışmalarla Medine’de toplumsal barış ve düzenin kurulmasına büyük bir katkı sağlamış oldu.