Peygamberimizin Özellikleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Bütün peygamberler peygamber olmaları itîbarıyla aralarında fark yoktur. Hepsi de insanları yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmeye ayrıca O’na itaat ve kulluk etmeye davet etmişlerdir. Mü’mîn olarak hepsinin Allah (c.c.) tarafından gönderilen peygamberler olduklarına inanır ayrıca gönülden tasdik etmemiz gerekir.

  Yalnız Cenab-ı Hakk’ın kendilerine verdiği bazı özelikler nedeniyle bazı aralarında üstünlük ve fazilet söz konusudur. İşte peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam diğer peygamberlerden ayıran ve üstün kılan özelikler:

  1. Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir. Diğer peygamberler belli bir kâvme gönderilmişken peygamber efendimiz bütün insanlığa ve alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

  2. Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam getirdiği son dindir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam tebliğ ettiği din en son ve mükemmeldir.

  3. Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam son peygamberdir. Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam sonra başka bir peygamber gönderilmeyecektir. Kurân-ı Kerîm de "Ahzâp suresi 40. Ayet-tinde" ( O Allah’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur.)

  4. Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam peygamberler içerisinde ümmeti en çok olan peygamberdir.