Dua Peygamberimizin iftar duası

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

İftar ederken okunacak dualar

İbn Ömer'in (radıyallahu anh) rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) iftar ederken şöyle dua etmiştir:

İftar-ederken-okunacak-dualar-1.

"Zehebe'z-zameü, vebtelleti'l-urûku ve sebete'l-ecrü in şâallahu teala."

Manası: "Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşallah ecir hasıl oldu." (Ebu Davud, Savm, 22; Beyyaki, es-Sünenü'l-Kübra, nr. 8225.)

Muaz b. Zühre'nin Resulullah'a kadar ulaştırdığı rivayetinde; Hz. Peygamber'in (sallallahu aleyhi vesellem) iftar ettiğ zaman şöyle dediğini haber vermiştir:

İftar-ederken-okunacak-dualar-2.

"Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü."

Manası: "Ey Allahım! Sadece senin için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım." (Ebu Davud, Savm, 22.)

İbnü's-Sünni'nin rivayetinde Muaz b. Zühre, Resulullah'ın iftar ederken şöyle dua ettiğini rivayet etmiştir:

İftar-ederken-okunacak-dualar-3.

"el-Hamdü lillâhillezî eânenî fesumtü ve razakanî fe-eftartü."

Manası: "Hamd Allah Teala'ya mahsustur. O ki bana yardım etti, ben de orucumu tuttum ve bana rızık verdi ben de orucumu açtım." (İbnü's-Sünni, melü'l-Yevm ve'l-Leyle nr. 479).

İbn Abbas'ın anlattığına göre, Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) iftar ettiği zaman şöyle dua edermiş:

İftar-ederken-okunacak-dualar-4.

"Allahümme leke sumnâ ve alâ rızkıke eftarnâ, fe-takabbe'l-minnâ inneke ente's-semîu'l-alîm."

Manası: "Allahım! Senin rızan için oruç tuttuk ve rızkınla orucumuzu açtık. Tuttuğumuz orucu kabul et. Muhakkak ki sen her şeyi işiten ve bilensin." (Darekutni,es-Sünen,2/185; İbnü's-Sünni, melü'l-Yevm ve'l-Leyle nr. 480.)