Peygamberimizin Hastalanması ve Zehirlenmesi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Peygamberimiz nasıl zehirlendi? Peygamber Efendimiz’in zehirlenme sebebi ve gerçekleşen mucize…

  Yahudiler, henüz önceki cürümlerinin neticeleri ortada iken, kendilerini diğer Yahudi kabileleri gibi sürgün etmeyip affeden Yüce Peygamber’e böyle bir ihanete tevessül etmekle, bir kere daha ahitlerini bozmuş oldular.

  Yahudiler, Müslümanlardan gördükleri insani muameleye rağmen hainliklerinden vazgeçmediler. Gizlice bir plan yaparak Hazret-i Peygamber’i öldürmeye karar verdiler. Bu bedbahtlar, henüz önceki cürümlerinin neticeleri ortada iken, kendilerini diğer Yahudi kabileleri gibi sürgün etmeyip affeden Yüce Peygamber’e böyle bir ihanete tevessül etmekle, bir kere daha ahitlerini bozmuş oldular.

  DİLE GELEN ET

  Bu sinsi ihaneti gerçekleştirmek için Yahudilerin reislerinden Haris’in kızı Zeyneb, Resulullah’ı ashabıyla birlikte yemeğe davet etti. Bir koyun kızartarak her tarafını zehirledi. Efendimiz’in hayvanın kürek kısmını daha çok sevdiğini öğrenerek orayı daha fazla zehirledi. Allah Resulü, ilk lokmayı mübarek ağızlarına alır almaz, onu çıkararak ashaba:

  “–Bu et, bana zehirli olduğunu haber veriyor; sakın yemeyiniz!” buyurdular. Ancak ashabdan Bişr bin Bera, Resululah’ın yemeğe başlaması üzerine etten bir parça almış, Hazret-i Peygamber’in ikazı sadır olmadan evvel çiğneyip yutmuş bulunuyordu. Onun dışındakiler yemeğe el sürmemişlerdi.

  Çok geçmeden ihaneti yapan kadın yakalanıp Allah Resulü’nün huzuruna getirildi. Peygamber Efendimiz ona:

  “–Bu koyunu sen mi zehirledin?” diye sordu.

  Hazret-i Zeyneb:

  “–Zehirlediğimi Sana kim haber verdi?” dedi.

  Resulullah:

  “–Şu önümde bulunan kürek kemiği haber verdi.” buyurdu.

  Hazret-i Zeyneb:

  “–Evet, ben zehirledim!” diyerek suçunu itiraf etti.

  Allah Resulü bunu niçin yaptığını sorunca da:

  “–Sen benim babamı, amcamı ve kocamı öldürdün! Kavmime yapmadığın kalmadı! Kendi kendime; «Eğer o gerçekten Peygamberse yaptığım şey, kendisine muhakkak Allah tarafından bildirilir ve zehir kendisine zarar vermez; eğer o yalancı biri veya bir hükümdarsa, bu zehirden ölür, böylece kendisinden kurtulmuş oluruz!» diye düşündüm!” dedi.

  Peygamber Efendimiz:

  “–Allah, bunu yapacak gücü sana vermemiştir!” buyurdu.

  HİDAYETE VESİLE OLAN MUCİZE

  Kadın bir yandan cürmünü itiraf ederken, diğer yandan da şahit olduğu mucizenin tesiriyle iman ederek pişmanlığını dile getirdi. Af taleb etti. alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz, kendisine yapılan bu suikasti affetti. Fakat bir müddet sonra Hazret-i Bişr’in, zehrin tesiriyle ölmesi üzerine varisleri kısas istedi. Böylece Haris’in kızına aynı zehir içirilerek kısas yapıldı.

  Peygamber Efendimiz de, zehrin tesirinden kurtulmak için, iki omzunun arasından kan aldırdı. (Buhari, Cizye, 7; Müslim, Selam, 45; İbn-i Hişam, III, 390; Vakıdi, II, 678-679; Heysemi, VI, 153)

  Allah Resulü üç sene sonra, vefatı esnasında hastalığının bu zehirden olduğunu ifade etmiştir. (Hakim, III, 242/4966)