Soru Peygamberimizin göğsünün yarılması kaç defa olmuştur

Konusu 'Hz.Muhammed (sav)' forumundadır ve saadet tarafından 22 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Peygamberimizin göğsünün yarılması kaç defa olmuştur
  Hz. Muhammed (s.a.v) Manevi Ameliyatları


  Kırmızı gül resimleri 2018.

  Peygamberimizin göğsünün yarılması kaç defa olmuştur

  Peygamber Efendimizin (sallallâhü aleyhi ve sellem) mübarek kalbine üç defa manevî ameliyat yapılmıştır:

  1. ameliyat: Peygamber Efendimiz (s.a.v) 5 yaşında ve Benî Sa'd kabilesinde iken olmuştur. Mübârek sadırlarının bu ilk yarılmasında kalbinden şeytanın nasibi olan yani şeytanın vesvese verdiği ve musallat olduğu siyah kan pıhtısı çıkarılmıştır. Bu sebeple Peygamberimiz (s.a.v.) kalbinde şeytanın hiçbir hazzı ve nasibi kalmadı. Bu, bütün peygamberler arasında sâdece bizim Peygamberimize (s.a.v.) mahsustur. Çünkü diğer peygamberlerin sadırları bu şekilde hiç ameliyat yapılmamıştır.

  Cebrâil (as) bu ilk gelişinde kendisinden başkasının bakamayacağı nurdan bir mühürle gelmişti. lçindekileri muhâfaza için kalbini ve iki omuzu arasını da nübüvvet alâmeti olan Peygamberlik mührü ile mühürlemiştir. Mührün yanında, üzerinde yeşile meyilli siyah tüyler bulunan bir ben vardı. Mühür keklik yumurtasına benziyordu. Üzerinde “Lâ ilâhe illallâh Muhammedün Resülullah” veya diğer bir rivâyete göre “Muhammedün Nebiyyün Emînün” yazılı idi.

  2. ameliyat: 40 yaşına ulaştığı zaman ilk vahyin geldiği sırada risâlet (peygamberlik) yükünü kaldırabilmesi için yapılmıştır.

  3. ameliyat: Elli iki yaşında iken Mi’râc Gecesi tecellî edecek esrâr-ı ilâhîyi mübârek kalplerinin muhâfaza edebilmesi iiçin yapılmıştır.