Peygamberimizin Eliyle Gerçekleşen Mucizeler

Konusu 'Hz.Muhammed (sav)' forumundadır ve Lasey tarafından 13 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Peygamberimizin Eliyle Gerçekleşen Mucizeler

  peygaberimizin-mucizeleri.


  Geçmiş peygamberlere verilen mucizeler gibi peygamberimize de nübüvvetini ispatlayan birçok mucizeler verilmiştir. Müşrikler ona “peygamberlerin delili nedir?” diyerek mucize istediği zaman Allah’ın izniyle ağaçlara, taşlara işaret etmiş onlar da kendisinin “Allah’ın Resulü olduğuna” şehadet etmişlerdir.

  Bir keresinde Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem bir ağacı yanına çağırdı. Ağaç yerinden sallanarak çıktı, yeri ikiye Yardı, Allah Resul’ünün yanına geldi. Peygamberimiz üç defa kendisinin Allah’ın elçisi olduğuna dair o ağacı şahit gösterdi ve ağaç da efendimizi doğruladı. Sonra ağaca emretti, ağaç tekrar yerine gidip yerleştği. (Beyhâki; Delailü’n-Nübüvve, 6, 14)

  Peygamberimizin birçok mucizeleri vardır. Bunlardan bir tanesi, Hz. İsa’ya verilen hastaları iyileştirme mucizesi gibi, peygamberimizin eliyle de hastaların şifa bulmasıdır. Elbette şifayı veren Allah’tır, Allah-u Zülcelal peygamberimizin elini vesile kılmış ve bunu peygamberliğine delil göstermiştir.
  Rasulullah sallallahu aleyi vesellem Hayber Gazvesi’nde, hazreti Ali Radiyallahu anhuyu ordusuna Sancaktar olarak tayin etmek istemişti. O sırada Hazreti Ali’nin gözleri hastalıktan çok ağrıyordu. Allah Resulü mübarek tükürüğünü Hazreti Ali’nin gözüne sürdüğü anda gözleri şifa buldu, hastalıktan eser kalmadı. Peygamberimiz sancağı Hazreti Ali’ye verdi ve fetih müyesser oldu. (Buhari; cihad: 102,144, Mağazi: 38; Fedailü’l-Eshab:9)
  Seleme İbnü’l-Ekva’nın bacağına savaş esnasında kılıç isabet etmişti ve bacağı yarılmıştı. Resulullah sallallahu aleyhi vesellem ona nefes edince, birden ayağı şifa buldu. (Buhari; Mağâzi; 38).

  Savaş dışındaki zamanlarda da peygamberimize hasta, sakat, zihinsel engelli kişiler getirilirdi. Bir gün bir kadın, zihinsel engelli ve dilsiz çocuğunu peygamberimize getirdi. Resulullah sallallahu aleyhi ve ve sellemin duası bereketiyle çocuk iyileşti, hatta çok akıllı bir insan oldu. (İbni Mace; Tıb:40)

  Peygamberimizin elinde gerçekleşmiş mucizeler pek çoktur. Peygamberimize verilen bir mucize de, mübarek ellerinden Pınar suyu gibi suyun akıtılmasıdır. Bu mucize birkaç kere meydana gelmiştir. Cabir b. Abdullah şöyle demiştir: hudeybiye günü insanlar susuz kaldı. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve vesellem deriden bir su kabından abdest alıyordu. İnsanlar “Ya Resulullah yanımızda hiç su yoktur. Abdest alamıyor ve su içemiyoruz,” dediler. Peygamberimiz hemen elini su kabının içine koydu ve su pınar gibi akmaya başladı. Biz hem içtik hem de abdest aldık. “O gün kaç kişiydiniz” diye soruldu. “Eğer yüzbin kişi olsaydık da muhakkak o su bize yetecekti. Biz o gün bin beş yüz kişi idik” dedi. (Buhari; Kitâbü’l-Menakıb, 83).
  Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem eliyle yemeğin bereketlenmesi mucizesi de birçok kere meydana gelmiştir.

  Peygamber efendimiz sallalahu aleyhi vesellem eliyle vuku bulan bir mucize de, yağmur için ellerini açtığı zaman hemen yağmasıdır.