Peygamberimizin Dünyaya veda ederken son sözleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve saadet tarafından 15 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Peygamberimizin Dünyaya veda ederken son sözleri?

Peygamberimiz hastalanıp yatağa düştüğünde , sahabe artık Peygamberimizin ebedi hayata doğru yelken aştığını anlamışlardı. Bundan dolayı da her zamankinden daha hassas bir halda Efendimiz'in kendilerine söylediği sözlere dikkat kesilmişlerdi.Son on üç gününde Peygamberimizin (s.a.v.) bazı sözleri ve vasiyeti niteliğindeki bazı konuşmaları olmuştu. Onların hepsini alt alta topladığımız zaman, Peygamberimizin özellikle üç konu hakkında bir ızdırap içerisinde olduğunu görmekteyiz.
    Nedir bu üç konu?

Namaz ashap ve ümmet...
    Evet,Peygamberimizin (s.a.v) son on üç gününde dilinden düşürmediği üç kelime bunlardı.

Adeta, Peygamberimizin bu dünyada giderken vermek istediği mesaj şu idi:
    "Namaz dinin direğidir.(205) O direği insanlık ailesi içerisinde en güzel diriltenler, bana ashap/dost ve arkadaş oldular. Bana ümmet olduklarını iddia edenler de din binasının direği olan namazı ikame etmeliler ki sahabe ile aralarındaki bağ kopmasın ."

Zaten Peygamberimiz, sahabeden Rabia b. Ka'b'ın (r.a) şahsında bu mesajı vermemişmiydi? Suffa Mektebi'nin talebelerinden olan Rabia b. Ka'b el-Eslem (206)rivayet ediyor, diyor ki:
    "Bir gece Peygamberimizin (s.a.v)kapısının eşiğinde yattım. Kendi kendime dedim ki:
    Bu gece ben Allah Resulü'ne hizmet edeceğim. Gecenin bir yarısında baktım ki Resullullah uyandı. Hemen koştum, abdest alması için suyunu götürdüm.Peygamberimiz bana engel olmaya çalışmasını rağmen ben zorlayarak hizmet etmeye muvaffak oldum. Bu hizmetimden Efendimiz memnun oldu ve bana dönüp dedi ki:
    "İşte Ey Rebia! Benden ne istiyorsan iste!" Dilim tutuldu, bir anda ne diyeceğimi şaşırdım ve bu dünyada en çok arzuladığım şeyi o anda Allah Resulü'nden istedim.
    Dedim ki: "Ya Resulallah! Dua et cennette seninle birlikte olayım. "
    Efendimiz tebessüm etti ve dedi ki: Sadece bunu mu istiyorsun:"
    Dedim ki: "Evet, Ya Resülallah! Bundan başka hiç bir şeyde istemiyorum." Efendimiz (s.a.v) dedi ki:
    "Ben dua edeceğim ama sen de sende bana secdelerinle /namazlarınla yardımcı ol!"

Allah Resulü bu sözü ile Rebia b. Ka'b'ın şahsına aslında tüm ümmetine bir müjde veriyor: O müjde, cennette Efendimiz (s.a.v) beraber olma müjdesidir. Bu müjdeye nail olabilmenin yolu, ümmet olmanın en büyük işareti olan namazda n, namaza olan ehemmiyetten geçiyor. O'nu sevmek, O' nun sevdiklerini de sevmektir. O'nun için namaz ne idi?
    "Gözünün nuru" idi değil mi?(208)
    Aslında namazı sevmek, O'nu sevmektir. Namazı sevmek, O'nun vasiyetine sahip çıkmak, mirasını yetim bırakmamaktır.
    Peygamberimizin dünyaya veda ederken son sözleripg.
    (205) Tirimiz,2619
    (206)İbn Hacer, el-İsabe,s.584
    (207)Müslim, Salat,226; Ebu Davut,1320;Tirimizi,3416