Peygamberimizin doğduğu gece olan olaylar

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Peygamber Efendimizin Doğduğu Gece meydana gelen olağanüstü olaylar

  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) , Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci Miladi 20 Nisan 571 yılında doğdu. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu gece O'nun dünyayı teşrif etmesine alamet olarak bir çok olaylar meydana gelmiştir:

  Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem dünyaya geldiği gece, gökyüzünde bir yıldız gözüktü. Arabistanda yaşamakta olan İsrailoğulları'nın din adamları, son peygamberin doğduğunu bu yıldıza bakarak anlamışlardır.

  Sahabelerden Hassan b. Sabit (r.a), şahit olduğu bir olayı şöyle anlatır:

  - Ben 8 yaşındaydım ve Medine sokaklarında bir yahudi, ''Ey Yahudiler! Haberiniz olsun. Ahmed'in yıldızı bu gece doğdu ve O, bu gece dünyaya geldi'' diyerek çığlık atıyordu.

  Başka bir Yahudi ise Mekke'ye kadar gelmiş ve o gün bir çocuk doğup doğmadığını sormuş ve o gece Abdullah'ın bir oğlunun olduğunun söylnmesi üzerîne,''Eyvah! Peygamberlik İsrailoğulları'ndan gitti'' dîyerek dövünmeye başlamıştır.

  İranlılar ise ateşe tapardı ve hükümdarlarına da [kisra] denirdi. Kutlu doğumun olduğu gece, kisranın sarayını çevreleyen kalenin burçlarından 14 tanesi büyük bir gürültüyle yıkılmıştır. Bu olayın şaşkınlığını üzerindan atamayan kisara, gelen bir habere çok şaşırmışlardır. Çünkü bin senedir hiç sönmeyen kutsal ateşleri sönmüştür.

  Allah Azze ve celle'ye inanan, ancak putları da tanrı kabul eden Mekkeliler ise dua ve isteklerini Kabe'ye doldurdukları irili ufaklı çok sayıda putlara yaparlardı. Kutlu doğum gecesi tüm putlar yüzüstü devrilmiş, Semave deresi taşmış, kutsal sayılan Save gölü bir gecede kurumuş ve halk korkudan dağlara kaçmışlardır.

  Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem doğduğu geceden itibaren, şeytan ve cinler artık Kureyş kahinlerine hadiselerden haber veremez oldu ve kehanet sona erdi.
  Daha nice olağanüstü haller...