Peygamberimizin Beslenmesi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamberimiz Nasil Beslenir' di

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) yemekte aradığı başta gelen helalinden ve temiz oluşu ile vücuda yararlı olup olmadığıdır. Yemek seçme ve yemeğe kusur bulma yoktur.Yemeğe karşı aşırı huyu yoktu canı çekme halleri de olmamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sofrasında iştah açıcı olarak kullanılan salata, turşu baharat ve bunun için bir kap bulundurmazdı ve fazla yemek yemezdi.Peygamber Efendimiz en fazla iki öğün yemek yemişdir. Bu iki öğünden biri hafif yiyecekler şeklinde olmuştur.Hafif yiyeceği ise hurmadır. Akşam öğününün ihmal edilmemesini tavsiye eden Peygamber Efendimiz (s.a.v) "akşam öğünü" olarak nitelediği yemek gün batımından sonra yenen günün ikinci yemeğidir. Misafirlikte kendisine yapılan ziyafetleri severek yiyen ve"Sirke ne güzel katıktır, Ya Rabbi, sirkeyi mübarek kıl. Çünkü o benden önceki peygamberlerin de katığı idi. Sirke olan evde, muhtaç duruma düşmez" buyurmuş, kendisine etli çorba ve kabak yemeği ikram eden bir terzinin evinde kabağı iştahla yemiş bir başka davette et ikram edilince "et, dünya ve cennet yemeklerinin şahıdır" buyurmuştur. Bir başka münasebetle de hurma varsa başka katığa ihtiyaç yoktur anlamında "hurma bulunmayan ev, yemeksiz (katıksız) ev gibidir." buyurmuştur.
  Bazı kaynaklara göre Peygamberimiz'in meyvelerden üzüm ayva, kavun, karpuz, salatalık, acur ve misvak ağacının meyvesini yediğini. Aslında ashab-ı kiramdan bu konuda gelen rivayetlerin içeriği,gibi Peygamber Efendimizin
  döneminin içeceklerinin başında bal şerbeti, hurma ve kuru üzüm şırası ve süt gelmekteydi.Peygamber Efendimiz Allah'ın verdiği tüm nimetlere şükredip ayırt etmeden yerdi ve şükrederdi.