Soru Peygamberimizi örnek almak nasıl olur

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 6 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Peygamberimizi nasıl örnek almalıyız

  Peygamberlerin ilki Hz. Adem, sonuncusu ise Hz. Muhammed'dir (s.a.v). Bu süreç boyunca Allah Teala bazen peş peşe, bazen aynı zaman diliminde, bazen de kısa ya da uzun zaman aralıklarıyla peygamber göndermiştir. Bütün peygamberler ve onlara verilen vahiyler birbirlerini teyit etmiş, son Nebi ve Resul Hz. Muhammed'in (s.a.v) getirdiği Kur'an ise bütün peygamberleri ve ilahi kitapları doğrulayıp onlara şahitlik etmiştir.

  Peygamberlere inana bir mümin de onların davranış ve uygulamalarına Kur'an'dan kendisine açılan pencereden şahit olup bunları kendi hayatında uygulamak için çaba gösterir. Özellikle peygamberlerin tarih boyunca verdikleri iman mücadelesini örnek alarak onlar gibi hak uğruna cesaretle ve sabırla çalışır. Ayrıca her bir peygamberin Kur'an'daki örnekliğini öğrenir ve hayatının merkezine kendisinden hiza alacağı bir deniz feneri gibi yerleştirir. Örneğin Hz. İbrahim'in, toplumun inançlarını sorgulamasını, ardından herkesten farklı da olsa ulaştığı sonucu cesaretle haykırmsını ve çılgın alevlere atılırken dahi gösterdiği metanet ve sabrı asla unutmaz. Hz. Süleyman ve Hz. Davud'un sadece kendilerine inananlara değil, inanmayanlara karşı da nasıl adaletle davrandıklarını görür, gözünün önünden ayırmaz.

  Hz. Musa ve yol arkadaşıyla iki denizin birleştiği yere varıncaya kadar sabırla hikmet yolculuğuna çıkar. Hz. Yunus'un görev mahalini terk etmesine ve sonrasında hayranlık uyandıran tövbesine, mücadelesine, sorumluluk timsali oluşuna tanıklık eder, tövbe fenerini ufkuna diker.

  Güzel kul Hz. Eyyub'un başına gelen ağır sıkıntılar karşısındaki tavrını görür. Kıssası gibi kendi de güzel Hz. Yusuf'un hayat hikayesindeki sabır, zeka, maharet, iffet ve izzeti örnek alır. Hz. İsa'nın kendisine yöneltilen her türlü ithama, ezaya sevgisinden en ufak bir zalma yaşamadan göğüs germesini, görevini icra etmesini izler. Hz. Muhammed'i (s.a.v) hicret yolculuğunda takip eder adımadım, kendisi de hayat yolculuğunda Allah rızasından onu alıkoyan her şeyi terk eder birer birer.

  Onların hiçbirini diğerinden ayırmaz, aynı yolun rehberi olduklarını bilir ve o yolda yürür.
  peygamberimizi-örnek-almak-nasıl-olur.