Peygamberimize salavat getirmenin faydaları nelerdir

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamber efendimize salavat nasıl getirilir

Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) ismi anılınca salavat getirmek Allah'ın rahmetine ve Resulullah'ın şefaatine mazhar olmaya vesiledir. Selatü selam Peygamberimiz'i yüceltme, saygı gösterme vazifemizi yerine getirmek ve şefaatine nail olmak içindir. Peygamberimiz'in bizim salatü selamımıza ihtiyacı yoktur. Çünkü o, Allah tarafından ezelden övülmüş ve sevilmiştir. Fakat, selatü salamda maksat; Allah'ın emrine imtisal ve Resulullah'ın (sallallahu aleyhi vesellem) bizim üzerimizdeki hakkını ödemeye gayert etmek suretiyle Allah'a yaklaşmaktır.

Resulullah Efendimiz'e (sallallahu aleyhi vesellem), " aleyhisselam", "aleyhisselatü vesselm", "sallallahu aleyhi vesellem", "Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed", "Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi vesellem", gibi lafızlarla salavat getirilebilir. Ancak en güzeli, hem salat hem de selam lafızlarının içinde olduğu salavat çeşidini söylemektir.

Resulullah'a salatü selam getirmenin fziletini bildiren hadisler sayılmayacak kadar çoktur.

Abdullah b. Amr b. As (radıyallahu anh), Resulullah'ın (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle dediğini işitmiştir: "Hre kim bana bir defa salatü selam getirirse, Allah Teala da ona bunun mukabilinde on rahmet eder." ( Müslim, Salat, 7.)

Abdullah b. Mesud2un rivayet ettiğine göre Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem), "Kıyamet günü bana en çabuk kavuşacak olanınız, bana en çok salat getireninizdir" buyurmuştur. (Beyhaki, Şaabü'l-İman, nr. 5080.)

Evs b. Evs'ten rivayet olunan bir hadis-i şerifte de Resul-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) bir gün,

-Sizin en faziletli gününüz cuma günüdür. O halde, o günde bana çokça salatü selam getiriniz. Çünkü sizin getireceğiniz salatü selamlar bana ulaşmaktadır, buyurdu. Bu sırada sahabilerden biri,

-Ya Resulullah! Bizim salatüselamlarımız size nasıl ulaşsın ki çünkü siz toprak altında olacaksınız, dedi. Bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem),

-Allah Teala, Peygamberlerinin bedenlerini toprağa haram kılmıştır (onlar çürümezler), buyurdu. (Ebu Davud, Salat, 201, vitir, 26; ayrıca bk. Nesai, Cum'a, 5; İbn Mace, İkamet, 79, Cenaiz, 65.)

Yine Ebu Hüreyre'den (radıyallahu anh) rivayet olduğu üzere Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyorlar ki: "Bir müslüman bana selam verirse, Allah Teala mutlaka ruhumu bana iade eder ve ben de onun selamını alırım." (Ebu Davud, Menasik, 99.)

peygamberimize-salat-ve-selam-getirmek.