Peygamberimize karşı görev ve sorumluluklarımız

Konusu 'Hz.Muhammed'in hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamberimize karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir ?

  Dinimize ve onun Kuranını bize getiren ,açıklayan ve öğreten Hz. Muhammeddir . Kuran , iyi bir insan olabilmek için onun yolunu izlemek ve onun ahlakını örnek olmamız gerektiğini belirtir. (Ahzap33/21;Kalem,68/4)
  Çünkü onun ahlakı kurandır. (Müslim "Müsafirin ",139) O insanlara doğru gösteren rehber,müjdeleyeci , uyarıcı, aydınlatıcıdır. "Bkz.şura,42/52;ahzap33/45-46"
  Allah peygamber efendimize uymayı ona itaat etmeyi insanlara bir görev olarak vermiştir.
  Bu yüzden peygamberimizi sevmek ona saygı duymak ve itaat etmek en değerli görev ve sorumluluğumuzdur. Peygamberimize karşı görev ve sorumluluklarımızı öğrenebilmemiz için onun hayatını bütün yönleriyle tanımamız gerekir. Sahabe onun hayatını titizlikle izlemiş örnek almış ve sonraki kuşaklara aktarmıştır. Hz. Muhammed (s.a.v) doğru , güvenilir merhametli sabırlı cesaretli nazik ve hoşgörülü bir insandır. Verdiği sözde durur . O , İnsanlara değer verir güler yüz gösterir,selam verir,hatır sorardır . O zaman o ,zamanı iyi değerlendirir planlamasını iyi yapar ve hiç bir işini ertelemezdi . O danışarak iş yapmayı sever konu uzmanlarının görüşlerini alır ve değerlendirirdi. Peygamberimize karşı görev ve sorumluluğumuz , onun getirdiği dine uygun davranışlar ortaya koymaktadır .

  mudammed.