Peygamberimiz (s.a.v.)'in kızı Hz. Zeyneb ne zaman vefat etmiştir?

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Zeynep kaç yaşında vefat etti? Hz. Zeynep’in vefatı ve defni…

  Hazret-i Zeynep Mekke’den getirilirken deveden düşürüldüğü için hastalanmış ve bir daha iyileşememişti. Hicri sekizinci senenin başında, 30 yaşlarında iken vefat etti. Onu, Ümmü Eymen, Ensar kadınlarından Ümmü Atiyye ve validelerimizden Hazret-i Sevde ile Ümmü Seleme yıkadılar. Bu esnada alemlerin Efendisi yanlarına varıp:

  “–Onu yıkamaya, sağ tarafından ve abdest azalarından başlayınız! Su ve sidr[1] ile tek sayıda; üç, beş veya yedi kere, gerekli görürseniz daha fazla yıkayınız! Sonuncusunda suya kafur koyunuz! Yıkama işini bitirince bana bildiriniz!” buyurdu.

  Hazret-i Zeynep’in saçlarını taradılar, üçe ayırıp her birini bir bukle yaptılar. Buklelerden ikisi Hazret-i Zeynep’in yan taraflarındaki, biri de ön tarafındaki saçlarındandı. Yıkamayı bitirdiklerinde Allah Resulü, beline bağladığı peştamalını onlara verip:

  “–Bunu Zeynep’e iç gömleği yapınız!” buyurdu.[2] (Buhari, Cenaiz, 9, 13, 17; Müslim Cenaiz, 36; İbn-i Sa’d, VIII, 34-36)

  Resulullah cenaze namazını kıldıktan sonra mahzun ve mükedder bir şekilde kabre indi. Biraz durduktan sonra sevinerek dışarı çıktı ve:

  “–Zeynep’in zayıflığını düşünerek, ona kabir sıkıntısını ve hararetini hafifletmesi için Allah’a dua ettim. Allah Teala da bu isteğimi kabul buyurup kabir azabını ona hafifletti.” buyurdu. (İbn-i Esir, Üsdü’l-Gabe, VII, 131)

  Dipnotlar:

  [1] Sidr: Arabistan’da yetişen, gölgesi koyu, latif ve hafif olan bir çeşit kiraz ağacıdır. Halkımızın Trabzon Hurması dediği ağaç da bu cinstendir. Sidr ağacının yaprakları ile cenaze yıkanır. (asım Efendi, Kamus, II, 385)

  [2] Sünnet olan kefen; erkek için izar, gömlek ve sargı olmak üzere üç parçadır. Kadın için ise izar, başörtüsü, sargı, göğüsleriyle karnını bağlamak için kullanılan bir bez ve gömlek olmak üzere beş parçadır.