Peygamberimiz (s.a.v)''ın icbar edilenin,delinin,sarhoşun talakı ile ilgili hadisler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İcbar edilenin,delinin,sarhoşun talakı ile ilgili hadisi şerifler


  - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mâtuh ve mükreh ve mecnunun talâkı hariç bütün talaklar caizdir." (Tirmizi, Talak 15, (1191).

  - Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mâtuh ve mükreh'inki hariç bütün talaklar mûteberdir" ve ilave ettiler: "Bilmez misin, kalem üç (kişi)den kaldırılmıştır: İfakat buluncaya kadar "mecnûn"dan, idrak edinceye kadar "çocuk"tan, uyanıncaya kadar "uyuyan"dan." (Buhari, Talak 11. Bab karşılığında senetsiz olarak kaydedilmiştir.

  - Yine Buhâri'nin Hz. Osman radıyallahu anh'tan kaydettiği diğer bir rivayette şöyle buyrulmuştur: "Ne sarhoşun ne de mecnunun talakı muteber değildir." (Buhari, Talak 11, Bab karşılığInda senetsiz olarak kaydedilmiştir.


  - Yine Buhari'nin İbnu Abbas radıyallahu anhüma'dan kaydettiği bir diğer rivayette şöyle buyrulmuştur: "Ne müstekreh ne de mecnun'un talakı muteber değildir." (Buhari, Talak 11, Bab karşılığında senetsiz olarak kaydedilmiştir.