Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)ın örnek davranışları

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

HZ. MUHAMMED’İN HAYATINDAN ÖRNEK DAVRANIŞLAR
    Hz.muhammedin örnek davranışları

Her işe besmeleyle başlardı "BESMELE ile başlamayan işin hayrı ve bereketi buyurmuştur
    Herkese selam verirdi "Allah katında insanların en değerlisi karşılaştıklarında önce selam vermek için harekete geçendir" buyurmuştur
    Boş sözlerden kaçınırdı "Malayani şeyleri terk etmesi bir kişinin müslümanlığının güzel olmasındandır " buyurmuştur
    Evine selam vererek girerdi
    Çocuklarla şakalaşırdı
    Bir evin kapısını en fazla 3 kez çalardı
    İsteyeni reddetmezdi "Bana infak etmem ve yoksulluktan korkmamam emredildi " buyurmuştur
    Karnı acıkmadan yemezdi "Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın " buyurmuştur
    Elbisesini sağdan giyerdi
    Alışverişte sağ elini kullanırdı
    Ölmüş kişileri hayırla yad ederdi
    Yemeğin sonunda şükrederdi
    İnsanlara hediye verir ve hediyelerini kabul ederdi
    İnsanların en güler yüzlüsü idi
    İnsanlara latife (espri) yapardı
    Ondan asla kaba bir söz duyulmamıştı
    Temizliğe çok önem verirdi
    İşçinin emeğinin karşılığını hemen verirdi " İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz" buyurmuştur
    Esnaflara dürüst olmayı tavsiye ederdi
    Komşu ilişkilerinde çok hassastı
    Evleneceklere yardım ederdi Evlenenleride tebrik ederdi
    Hz Ömer (RA) adaleti ONDAN öğrenmişti
    Karşısında titreyen bir adama, " Korkma ! Ben kral değilim Kureyş’ten kuru ekmek yiyen kadının oğluyum" demişti
    Hayvanlara iyi bakılmasını ister aşırı yük yüklemeyi yasaklardı
    İyilikleri asla unutmazdı, ayıpları da yüze vurmazdı
    Aksi bilinmedikçe hüsnüzan yapardı " Başkası hakkında bana kötü bilgi getirmeyin; ben yanınıza hakkınızda iyi düşünerek serin bir kalple gelmek isterim" buyurarak hüsnüzannın esas olduğunu belirtmişti
    Allah RASÜLÜ’NÜN hayatında istikrar önemli bir yer tutar " İbadetlerin en hayırlısı azda olsa devamlı olanıdır" buyurmuştu
    Hasta ziyaretini ihmal etmezdi
    Cenaze namazlarına katılırdı
    Irkçılık yapanları sevmezdi
    Hep hayrı tavsiye ederdi
    Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı
    Her konuda güvenilir bir insandı " Dürüst ve güvenilir tüccar kıyamette peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraber olarak diriltilecektir"
    Ashabının hal ve hatrını sorardı, çok nazikti kimseyi rahatsız etmezdi
    Herkese iltifat ederdi
    Dişlerin bakımına önem verirdi
    " İşkenceye hiçbir mazeret olamaz" derdi Allah Rasülü savaş halinde dahi kadın ve çocukların öldürülmesine hatta ölünün cesedine dahi eziyeti yasaklamıştı
    Allah Rasülü, yatmadan önce avuçlarını biribirine birleştirir, İHLAS, FELAK, NAS surelerini okur, sonra da başından mübarek vücudunu mesh ederdi
    Ashabıyla tokalaştığında karşısındaki elini çekmedikçe, kendisi çekmezdi
    Hapşırdığında eliyle ağzını kapatırdı
    Sohbetleri insanları usandıracak kadar uzun değildi

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019