Peygamberimiz Çalışmayı Ve Yardımlaşmayı Severdi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam daima çalışmıştır. Zamanını en iyi ve de en verimli şekilde programlamıştır. [İki Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam günü birbirine eşit olan zarardadır] buyurmaktadır. Böylelikle her günün bir önceki güne göre daha ilerde olmak durumunda olduğunu söylemiştir. Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam meşru kazanç için yapılan uğraşıların ibadet olduğunu vurgulamıştır. Bir gün sahibelerle birlikte oturmuş sohbet ediyorlardı. Bu esnada bir genç erkence kalkıp biraz ileride kazma kürek çalışıyordu.

    Ashaptan bazıları, [Ey Allah'ın Rasulü! Keşke bu delikanlı burada sizin sohbetinizde bulunsa da Allah yolunda mesai sarf etmiş olsa] dediler. Bunun üzerine Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam şöyle buyurmuşlardır; [Böyle söylemeyin. Eğer o genç, insanlara el açmamak, çocuklarının ekmek parasını kazanmak için çalışıyorsa Allah yolundadır. Yaşlı ve de zayıf düşmüş olan ana babasına yardımcı olmak, onların ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyorsa Allah yolundadır.]


    Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam bir adamın yanından geçerken hiç bir iş ile meşgul olmadan ve boş oturduğunu görünce ve selam vermeden geçti. Geri dönerken aynı kişinin elinde bir çubuk ile toprağı eşeleyerek meşgul olduğunu gördü ve selam verdi ve adam dayanamayıp az önce neden selam vermediğini sorunca, hiç bir şeyle uğraşmadan boş oturduğu için vermediğini söyledi. Diğer semavi din sahiplerinin (Yahudi Hristiyan) tatil günleri tam gündür, Müslümanlara ise Cuma suresinde cuma namazından sonra yer yüzüne dağılın ve Allah'ın helal kıldığı rızıktan faydalanın buyrulmaktadır. Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam hayatı küfre karşı İslami mücadele ile geçmiştir. Efendimiz aleyhisselam'ın şefaatine nail olabilmek dilekleri ile.