Peygambere nasıl salat ve selamda bulunulması gerekir?

Konusu 'Hz.Muhammed'in hadisleri' forumundadır ve saadet tarafından 27 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Peygamber­e nasıl salat ve selamda bulunulması gerekir.


  Peygambere nasıl salat ve selamda bulunulması gerekir?
  Peygambere (s.a.v) nasıl salât ve selâmda bulunulması gerekir? Allah azze ve celle buyuruyor ki:


  Peygamber­e nasıl salât ve selâmda bulunulması gerekir.


  Anlamı: "Şüphesiz ki Allah peygamberini metheder. Melekleri de O'na duâ ederler.Ey îmân edenler!Siz de O'na salavât getirin, esenlik dilemek ve saygı göstermek sûretiyle O'na selâmda bulunun." (Ahzâb Sûresi: 56) Peygambersallallahu aleyhi ve sellemde kendisine şöyle salât ve selâmda bulunmamızı emretmektedir:
  Peygamber­e nasıl salât ve selâmda bulunulması gerekir.
  Meali: "Allahım! İbrâhim'e ve âilesine övgüde bulunduğun gibi, Muhammed'e ve âilesine de övgüde bulun.Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin. Allahım! İbrâhîm'e ve âilesine âlemlerde bereketler verdiğin gibi,Muhammed'e ve âilesine de bereketler ver.Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin." deyin


  Salavat Getirmenin Fazileti
  Cenab-ı Allah ve Rasûlünün emirlerine uyarak Peygamber (s.a.v) özellikle Cuma günleri bol bol salât ve selâmda bulun. çünkü Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki:"En fazîletli gününüz;Cuma günüdür.Çünkü Âdem (a.s) o günde yaratıldı ve o günde ruhu alındı.O günde süra üflenecek ve o günde kıyâmet kopacaktır.O günde bana bol bol salâvat getirin.Çünkü nerede olursanız olun salavâtınız bana arzedilir. Sahâbe:Ey Allah'ın Rasülü! Vefât ettiğin halde salavâtlarımız sana nasıl arzedilir? diye sordular. Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki:"Şüphesiz ki Allah azze ve celle peygamberlerin bedenlerini yiyerek (yoketmeyi) toprağa haram kılmıştır. Allah'ın salavâtı onların üzerine olsun"