Peygamber Efendimizin yüz ifadesi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 16 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamber Efendimizin yüz ifadesi

Peygamber-Efendimizin-yüz-ifadesi-.

Resulullah’ın konuşması mimiklerle ayrı bir değere ulaşır. Muhatapları, kendine hitap eden Resulullah’ın söyleyeceği sözleri onun mimiklerinden okuma imkanı bulmuştur. Daha söze başlamadan önce nasıl ve ne tarzda bir konuşma yapacağının kestirildiği zamanlar olmuştur. Hz. Peygamber kızdığı zaman alnının ortasındaki damar şişer, gözleri kızarırdı. Bir gün Hz. Aişe’nin yanına girdiğinde onun yanında yabancı birini görünce hoşlanmamış ve bunu da yüz ifadeleriyle hissettirmişti. Diğer taraftan Ka’b b. Malik tevbesinin kabulünü anlatırken Resulullah’ın kendini sevinçten parlayan bir yüzle karşıladığını ve şöyle dediğini söylemektedir: “Anandan doğduğundan beri senin için en hayırlı günü müjdelerim: Bugünü.” Ka’b der ki, Resûlullah (a.s.) sevindiği zaman yüzü nurlanır, sanki ay parçası gibi olurdu. Onun bu durumunu biz anlardık. Ağlamak ve gözün yaşarması, bazen sevincin bir tezahürü olsa da, çoğu zaman üzüntünün beden dili yansımalarından bir başkasını teşkil eder.

Rivayetler arasında Resulullah (s.a.v.)’ın bu anlamdaki üzüntüsünü sergileyen pek çok olaya rastlamaktayız. O, hastalığı sırasında ziyaretine gittikleri Sa’d b. Ubâde’nin durumunu gördüğünde ağlamış, yine bir sahabînin, Cahiliye döneminde kız çocuğunu diri diri toprağa gömmesine ilişkin hatırasını dinlediğinde gözyaşlarına engel olamamıştır.
    Resûlullah (a.s.)’ın endişe dolu yüz ifadelerine de rastlıyoruz. Şöyle ki, bir defasında gökyüzü bulutlandığında Hz. Peygamber’in yüzünün rengi değişmişti. Yerinde duramayıp kah içeri kah dışarı çıkıyor; kah buluta karşı duruyor, kah geri dönüyordu. Hz. Aişe, “Ben onun endişesini çehresinden anlardım. Bu kez de niçin endişelendiğini sorduğumda bana, ‘Ya Aişe, belki bu bulutlar, Âd kavminin dediği gibi bir azaba işaret olur.’ diye cevap verdi ve Kur’an’daki ayetlere işaret etti.” demektedir.