Peygamber Efendimizin Üstün Faziletleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Efendimizin Üstün Faziletleri

  efendimizin-ustun-faziletleri.

  Allah-u Zülcelal kullarına birçok peygamberler göndermiştir. Hatta bütün insanların atası olan ilk insan bir peygamberdi. Allah-u Zülcelal Hz. Adem aleyhisselama 10 sahife inzal etmiş, onlardaki emir ve nehiyleriyle, vaaz-u nasihatleriyle selamet yolunu göstermiştir.

  İnsanlar ne zaman peygamberlerin gösterdiği yoldan ayrıldı, sapıttı, günahlara ve şirke battıysa onları hak yoluna davet edecek nebiler göndermiştir. Yahut bir peygamberin ümmeti resullerin onlara getirdiği ayetleri tahrif edip, insan eliyle yazılmış sözleri karıştırdıysa Allah-u Zülcelal kullarına hakka irşad edecek bir başka resul göndermiştir. Böylece insanoğluna 124 bin peygamber gönderildiği rivayet edilmiştir.

  Peygamberlerin hepsi Cebrail aleyhisselam’ın kendilerine getirdiği hak yoluna davet etmiştir. Bütün peygamberlerin getirdiği dinin iman akideleri aynıdır. İbadet hükümleri de birbirine çok yakındır, namaz, zekat, oruç gibi ibadetlerin hepsi bütün ümmetlere emredilmiştir. Aralarında biraz fark vardır. Allah-u Zülcelal, rızasını kazandıracak iman ve amelleri bütün Peygamber’lerine vahyettiği bildirilmiştir.

  Ümmeti muhammet, evvelki gönderilen peygamberlerin hepsini tasdik eder, birine ihmal edip diğerini inkar ederek aralarında ayrım yapmaz. Peygamberin hepsi Allah’ın elçisidir; hepsi insanlar için örnektir, hepsi üstün ahlak ve vasıflara sahiptir. Fakat Allah’ın nebileri arasında bazıları diğerlerinden daha faziletlidir. Peygamberlerin bir kısmının daha eftal olması diğerleri için nakısa değildir. Bütün peygamberler onları diğer İnsanlardan üstün kılan vasıflara sahiptirler. Hepsi, doğru sözlü, güvenilir kişilerdir. İnsanların en akıllısı, hür, erkek ve şerefli kimselerden seçilmişlerdir. Çünkü Allah’ın ayetlerini insanlara beyan ettikleri zaman insanlar arasında itibarlı olmaları gerekir. Bütün peygamberlere nübüvvetlerini ispat eden deliller, yani mucizeler verilmiştir. Bu gibi peygamberlik sıfatlarında bütün peygamberler müşterektirler. Hiçbir peygamber günah işlememiş, hiçbiri doğruluktan ayrılmamıştır. Bununla beraber peygamberlerin bazısına, Allah’ın lütfu olan ve kendilerine de çok azim, sabır ve fedakarlık göstermeleri neticesinde bir ihsanı olan hususu faziletler ihsan edilmiştir. Bütün peygamberler insanlara hidayet yoluna iletmek için gönderilmiştir. Hepside çok büyük fedakarlıklar göstererek bu vazifelerini ifa etmişlerdir. Bununla beraber bazı peygamberler, gösterdikleri fedakarlıklarıyla diğerlerinden daha mümtaz bir mevkiye sahiptirler.

  Allah Zülcelal bazı peygamberleri “Ulu’l azm” yani büyük bir azim sahibi olan ismiyle methetmiştir. Allah-u Zülcelal peygamberimizin de onlardan olduğunu ve bunun gereği olarak bazı zorluklara sabretmesi gerekeceğini de beyan etmiştir.
  Peygamberimiz de “Ulu’l azm” peygamberlerden idi. Bunun icabı olarak bazı zahmetlerke karşılaşacak, onlara sabredecekti. Hakikaten peygamberimiz Allah yolunda çok cefa çekmiştir yıllarca can emniyeti olmadan, tehditler altında olarak hizmetini yapmıştır. Günlerce aç kalmış, karnına taş bağlamıştır. Ona iman edenleri ve yakın akrabalarını şehit vermiş, kendisi de yararlanmıştır.

  Peygamberlerin hepsi ümmetleri için rahmettir, çünkü onlara Allah’ın rahmetine vasıl olma yolunu gösterirler. Peygamber efendimiz ise “Alemlere Rahmettir.” Çünkü o bütün kavimlere kıyamete kadar gelecek bütün insanlara ve cinlere gönderilmiştir.