Peygamber efendimizin miraç gecesi gördükleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Peygamber efendimizin miraca çıktığı gece gördükleri

Ebu Sait El hurdu (r.a) Resullahlaha (s.a.v) o gece yani kudduse ordanda miraca çıkarıldığı geceyi sordugunda Resulu Kibra’ya (s.a.v) şöyle anlatmıştır:

“ O gece yanıma bir hayvan getirildi daha çok katıra benziyordu. Bu Burak adlı biniktir; Peygamberler ona biner. Beni sırtına alıp götürmeye başladı. Adımlarını gözün alabileceği en son noktaya kadar atabiliyordu. Biraz ilerledikten sonra sağımdan, Ey Muhammed biraz durur musun sana biraz soru sorayım, diye bir ses duydum ben yola devam ettim ona yönelmedim bu sefer solumdan gelen bir ses : Ey Muhammed biraz dururumsun ? Dedi. Ben yine yoluma devam ettim ona yönelmedim sonra önüme dünyanın ziynetlerini takınmış ve ellerini havaya kaldırmış bir kadın çıktı ve bana biraz bekler misin sana bir şeyler sora cam dedi. Onada yönelmedim sonunda Beytülmaktise geldim Buraktan indim ve onu peygamberlerin bineklerini bağladıkları halkaya bağladım. Sonra mescide girer 2 rekât namaz kıldım sonra Cebrail (a.s) bana Ey Muhammed! Ne işittin diye sordu dedim ki sağımdın Ey Muhammed biraz dururmusun sana bir sual sorayım? Diye bir ses işittim ama ben yoluma devam edim ve ona yönelmedim. Cebrail (a.s) o Yahudilerin münadisiydi eğer durmuş olsaydın ümmetinde Yahudileşirdi dedi. Hz. Muhammed sol tarafındanda aynı sesi işittiğini söyledi. Cebrail (a.s ) oda Hıristiyanların münadisiydi. Eğer dursaydın senden sonra senin ümmetinde Hıristiyanlaşırdı dedi.

Hz. Peygamber daha sonra önüne çıkan kadından çıkan kadından bahsetti ve onada yenilmediğini söyledi Cebrail (a.s) o dünyadır eğer dursaydın ümmetin dünyayı ahirrete tercih ederdi dedi.

(Hz. Peygamber sözüne devam etti. “ Sonra bana 2 kab getirildi birinde süt diğerinde şarap vardı sonra bana bunlardan hangisini istiyorsan iç denildi ben süt aldım ve içtim Cebrail (a.s) bana sen fıtratı seçtin eğer şarabı seçmiş olsaydın ümmetin senden sonra sapıtacaktı dedi.