Peygamber Efendimizin İftar Duası

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 6 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamber Efendimizin İftar Duası

Peygamber-Efendimizin-İftar-duasi.

Hz. Peygamber (s.a.v) güneşin batmasıyla iftar ederdi. Güneş battıktan sonra oruçlunun iftarda acele etmesi ve orucun hurma veya suyla açılması orucun müstehaplarındandır. Resûl-i Ekrem (a.s.), oruçlunun iftar anında yaptığı duanında makbul olduğu müjdesini vermiş ve bazı dualar bize rivayet edilmiştir; “Allahım! Senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”
    Elinde imkanları olan insanarın ellerinden geldiğince, oruçlu olanlara iftar vermesi de güzel bir davranıştır. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Oruçluya iftar yemeği veren kimse, oruçlunun sevabından hiç eksilme olmadan onun alacağı kadar sevap alır.” buyurmaktadır.

Muaz İbni Zühre (ra) anlatıyor: “Bana ulaştı ki Rasulullah (s.a.v), iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: ‘Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.’ (Ey Allahım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum.) [Ebu Davud, Savm, 22, (2358)]

Kur’an-ı Kerim’de akşama kadar oruç tutulmasından bahsedilmiş, Hz. Peygamber de (a.s.) güneşin batmasıyla iftar etmiştir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v ) orucunu açarken hep aynı iftar duasını okurdu. Genellikle hurmayla oruç açardı, şayet hurma bulamazsa suyla açmayı tercih ederdi.

Ramazan ayında efendimiz orucunu açarken hep bu duayı okumuştur. Peygamber Efendimizin İftar Duası iftar duası şu şekilde: ‘Allahümme leke sumtü ve аlâ rızkıke eftartü.’

Anlamı “Ey Allah’ım, Senin rızаn için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.” Bunun yanında Peygamber Efendimizin, ayrıca İftarını açtıktan sonra şöyle söylediği rivayet edilir: “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı. inşaAllah Tеala sevap kesinleşti”

kaynak: http://www.webbilge.net/peygamber-efendimizin-iftar-duasi/#ixzz5Yv6j2FeD