Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söyledikleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin hadis-i şerif

  Kostantiniyye İstanbul elbette feth edilecektir. O’nu feth eden kumandan, ne güzel kumandandır! Onu fetheden asker ne güzel askerdir! buyurmuştur.

  Bu hadis-i şerif, Peygamber Efendimiz'in mucizelerinden bir mucizedir. İstanbul, asr-ı saadette Kostantiniyye ismi ile bilindiği için, Peygamber Efendimiz de hadis-i şeriflerinde bu isimle anmışlardır.

  Manisa’da şehzadeyken, hocası büyük veli Akşemseddînİstanbul’u fethedeceğini müjdelemişti. Hazret-i Peygamberin; “İstanbul muhakak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdar ve ordu ne mükemmel insanlardır.” mealindeki hadîs-i şerîfi onu ayrı bir şevke getirmişti.

  Kaynakların belirttiğine göre, Padişah, hep İstanbul’un fethini düşünüyordu. Evliyanın işaretleri, keşif ve keramet sahiplerinin sözleri ile o bu fikri tamamiyle benimsemişti. Padişahın gece-gündüz huzuru kaçmıştı. Yatağına girer kalkarken, sarayında ve dışarıda gezinirken kafası hep İstanbul’un fethi ile meşguldü. Yalnız veya maiyetiyle gezintiye çıktığında da yine fethi düşünür, Peygamberimizin müjdelediği ulu kumandan olmak için istirahat ve uyku bilmez geceleri hep düşünürdü.