Peygamber Efendimizin eğitime verdiği önem

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 6 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Peygamberimizin egitime verdigi önem

İki cihan serveri Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam efendimiz okuma yazma bilmediği halde Allah Azze ve celle tarafından madden ve manen desteklenerek gönderilmiş olduğu toplumu karanlıklardan aydınlığa çıkarmıştır. Allah Azze ve Celle'nin elçisi Rasulullah Efendimize ilk emri "Oku" olmuştur ve ümmi olmasına rağmen nebevi bir mucize olarak o günden sonra okur yazar olmuştur.

Efendimiz Hz. Muhammet aleyhisselam sadece öğretime yönelmez, öğrenilen ile mutlaka hayırlı işler yapılması gerektğini öğütlerdi ve yahudiler çok bilgiye sahip oldukları halde Peygamberimize iman etmiyorlar, ilimleri ile amel etmiyorlardı. Allah Azze ve Celle kutsal kitabımızda yahudilerin bu hallerini webokur.com kitap yüklü eşekler olarak nitelendirmektedir. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) beşerin nefsani cehaleti içinde çamura batmış bir toplumu meleklerin bile gıbta ile baktığı alayı illiyyine çıkarmıştr. "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" diyen Efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam sadece bilgi kalabalığı değil bilginin insanlığın hizmetine hayırlı yollardan nasıl sunulacağının eğitimini vermiştir ve dünya ülkelerinin bu günkü ana problemi burdan kaynaklanmaktadır. Teknoloji ilerlemiş ilim çok ileri seviyelere ulaşmış ve bilgiye ulaşmak kolaylaşmışken insanlık değerlerinin ters orantıda hareket ettiği gözlemlenmektedr.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v eğitim ve öğretime büyük önem vermiş, Mescid-i Nebi’nin yanına “suffe” denilen bir eğitim merkezi yaptırmıştır ve Efendimiz aleyhissalatu ve sellem hicretten sonra ilk işinin, mescid ile beraber bir okul açması ve Bedir Savaşı esirlerini, on okuma - yazma bilmeyen Müslümana okuma - yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakması dinimizin gerek eğitime gerekse eğitim hakkının kullanılmasına verdiği öneme işaret eder.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şu hadisleri İslam’ın eğitim ve ilme verdiği önemin delilleridir.