Peygamber Efendimizin Eğitim İle İlgili Hadisleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hz. muhammedin eğitim ile ilgili hadisleri

  Ebu'd-Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Peygamberimiz (s.a.v)'ın şöyle dediğini işittim: "Kim bir ilim öğrenmek için bir yola süluk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar. Semavat ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar alim için istiğfar ederler. alimin abid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. alimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler, ne dinar ne dirhem miras bırakırlar, ama ilim miras bırakırlar. Kim de ilim elde ederse, bol bir nasib elde etmiştir."
  Ebu Davud, İlm 1, (3641); Tirmizi, İlm 19, (2683); İbnu Mace, Mukaddime 17, (223).

  Peygamberimiz (s.a.v) buyurmuştur:
  "Çocuk yedi yaşına kadar emredici, yedi yaşından on dört yaşına kadar emre uyan, on dört yaşından sonraki yedi yılda da anne ve babasının istişare tarafı olmalıdır.

  Peygamberimiz (s.a.v)'ın eğitim konusunda hür-köle ayırımı gözetmediği de bilinmektedir. Hadis kaynaklarında onun şu sözü çok geçmektedir:
  "Kim bir cariyeyi güzel bir şekilde eğitir, terbiye eder, sonra da azat eder ve evlendirirse onun için iki mükafat vardır."8

  Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: " Peygamberimiz (s.a.v) buyurmuştur:"Kim, benden sonra öldürülmüş olan bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir. Beni seven de benimle beraberdir."

  Enes radıyallahu anh anlatıyor: Peygamberimiz (s.a.v)ın"İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır."(Tirmizi)

  “İlim ve hikmet, Müslümanın yitiğidir. Nerede bulursa onu alır.” (Tirmizi, İlim, 19.)

  “Kim bildiği bir şeyi, sorulduğunda gizlerse kıyamet günü Allah ona ateşten bir gem vurur.” (Tirmizi, İlim, 3.)

  “İlim öğrenmek her Müslümana farzdır. Allah, ilim öğrenmek amacıyla yola çıkan kimseye cennetin yolunu kolaylaştırır.” (İbni Mace, Mukaddime, 17.)