Peygamber Efendimizin Doğumu Kısaca

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam 20 Nisan [12 Rebiyülevvel] 571 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’in annesi, Kureyş kabilesinin Zühreoğullârı kolundan Âmine’dir. Babası ise yine Kureyş kabilesinin Haşimoğulları kolundan Âbdullah’tır.

  Babası, Resûllah Efendimiz henüz dünyaya gelmeden ticâret maksadı ile çıktığı bir yolculuk esnâsında Medine’de hastalanıp vefât ettî. Öksüz olarak dünyaya gelen bu küçük çocuğa dedesi Âbdülmüttâlip tarafından, Arâplar arasında az râstlanan Muhammed adı verildi. Bir dönem annesi ile birlikte kalan Fahri Kainât Efendimiz (s.a.v)
  bu müddet içerisinde ise amcası Ebû Lehep’in câriyesi Sûveybe tarafından da emzirildi.

  Mekke şehrinin havası küçük çocuklar için elverişli olmadığından şehrin önde gelen aileleri yeni doğan bebekleri göçebe kâbilelere mensûp sütannelere verirlerdi. Çocukların çölün serin havasında büyumeleri, dosdoğru vesâde Arâpçâyı oğrenmeleri sağlânmış da olurdu. Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bu amaç ile Tâif yakınlarında, çölde yaşayan Hâlime isminde bir sütanneye verildi. 4 yaşına kadâr sütannesi Hâlime’nin yanında kalan Efendimiz Aleyhi salatu vesselam. Âbdullah, Üneyse ve Şeymâ adlarında sütkardeşleri vardır.